Słyszeliście już o Koronie Gór Dolnego Śląska? To wspaniałe górskie wyzwanie przypominające nieco zamysł Korony Gór Polski, tyle że przeniesione na nasz niezwykły region i uzupełnione o kilka interesujących szczytów.

Za projekt Korony Gór Dolnego Śląska odpowiada Łukasz Ordecha, którego możecie kojarzyć m. in. z działania w ramach serwisu visitsobotka.com, który przybliża nam niezwykłość Ślęży i jej unikatowych (pod wieloma względami) okolic.

Wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak zacząć swoją przygodę z Koroną Gór Dolnego Śląska odnajdziecie na dedykowanej jej stronie internetowej – www.kgds.pl.

Jako Wieże Widokowe Dolnego Śląska zobowiązujemy się podjąć wyzwanie i w 2025 roku (jeśli się uda) postawić swoje stopy na wszystkich wchodzących w skład Korony górach – stopniowo prezentując Wam nasze postępy!

Do zdobycia są aż 23 szczyty, o których już teraz możecie przeczytać kilka słów poniżej. 🙂

Lista wzniesień do zdobycia w ramach Korony Gór Dolnego Śląska (uszeregowana od najniższego do najwyższego):

1. Ostrzyca 501 m n.p.m. – Pogórze Kaczawskie

Reprezentantka Krainy Wygasłych Wulkanów. Wyjątkowa nie tylko pod względem budowy geologicznej, ale także klimatu, który panuje przy jej zdobywaniu. Choć najniższa w stawce, absolutnie warta uwagi i wdrapania się na jej szczyt!

2. Ślęża 718 m n.p.m. – Masyw Ślęży

Mierząca 718 m n.p.m. Ślęża jest najwyższym wzniesieniem tzw. Przedgórza Sudeckiego. Na szczycie odnajdziemy kilka budowli, które zainteresują różnego rodzaju wędrowców – znajduje się tu bowiem kościół, dom turysty PTTK, a nawet wieża widokowa, którą można łatwo przeoczyć. Warto wspomnieć, że w przeszłości Ślęża była miejscem kultu słowiańskiego.

3. Okole 725 m n.p.m. – Góry Kaczawskie

Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich (taki tytuł nosi od 2020 roku – kiedy to geodeci ponowili pomiary czołówki wzniesień tego pasma). Platforma widokowa, grupa skałek na szczycie oraz stosunkowa łatwa droga do celu – to wszystko sprawia, że warto wybrać się tu z rodziną.

4. Kłodzka Góra 757 m n.p.m. – Góry Bardzkie

Kłodzka Góra oprócz przynależności do Korony Gór Dolnego Śląska, wchodzi również w skład Korony Gór Polski. Jej charakterystycznym punktem jest udostępniona turystom w 2020 roku wieża widokowa. Wejście na nią – zwłaszcza w wietrzny dzień – potrafi dostarczyć prawdziwego zastrzyku adrenaliny. Warto zmierzyć się tu ze swoim strachem i otrzymać nagrodę w postaci doskonałych krajobrazów, jakie możemy obserwować z najwyższego tarasu widokowego wieży.

5. Szeroka Góra 766 m n.p.m. – Góry Bardzkie

Najwyższy szczyt Gór Bardzkich, który gdyby miał oczy z pewnością z zazdrością spoglądałby na obecny ruch na pobliskiej Kłodzkiej Górze. Dobrze, że chociaż zamiast klasycznej tabliczki ze swoją nazwą ma wyróżniający go talerz satelitarny – tak na otarcie łez.

6. Chełmiec 851 m n.p.m. – Góry Wałbrzyskie

Wierzchołek góry Chełmiec to najwyższy punkt znajdujący się w granicach administracyjnych Szczawna-Zdroju. Pierwotnie (z powodu błędnych pomiarów) szczyt uznano za wyższy od Borowej – dlatego reprezentuje on Góry Wałbrzyskie w Koronie Gór Polski. Na mierzące 851 m n.p.m. wzniesienie wiedzie wiele szlaków, o różnych stopniu trudności – dlatego każdy powinien znaleźć tu odpowiednią trasę dla siebie. Charakterystycznym elementem wyróżniającym Chełmiec spośród innych gór regionu jest wysoki na 45 m biały krzyż.

7. Borowa 853 m n.p.m. Góry Wałbrzyskie

Borowa, zwana też Górą Czarną, to najwyższe wzniesienie Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich.
Dotrzeć na jej wierzchołek można stosunkowo szybko, natomiast ciężko uniknąć przy tym stromego podejścia. Prawdziwe wyzwanie czeka na śmiałków, którzy zdecydują się na trasę czarnym szlakiem od Przełęczy Koziej. Na Borowej turystów wita wieża widokowa o konstrukcji ,,hiperboloidy jednopowłokowej’’. Już samo to określenie może wzbudzać sporą ciekawość, zachęcając do zobaczenia konstrukcji na własne oczy. Nie będziecie żałować!

8. Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m – Góry Stołowe

Wyjątkowe skały i bardzo wąskie przejścia – tak można spróbować w wyjątkowym skrócie opisać jedno z najciekawszych miejsc w Sudetach, a dokładnie Szczeliniec Wielki (czes. Velká Hejšovina). Szczyt ten stanowi najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu, wypłaszczonemu kształtowi. W sezonie turystycznym panuje tu wyjątkowy tłok, dlatego jeśli lubicie ciszę i spokój, przybądźcie tu wcześnie rano, najlepiej nie w weekend (ewentualnie poza sezonem). Dzięki temu w przyjemnej atmosferze będziecie mogli nasycić oczy wyjątkowym widokiem m. in. na Broumovské Stěny, Góry Sowie, Góry Kamienne, czy nawet Karkonosze.

9. Waligóra 936 m n.p.m. – Góry Kamienne

Najwyższy szczyt Gór Suchych i zarazem Gór Kamiennych. Lata temu, z racji obecności na szczycie wieży triangulacyjno-widokowej, Waligóra stanowiła ciekawy punkt wycieczek. Wieża niestety popadła w ruinę i została rozebrana. Obecnie zalesienie szczytu nie pozwala na podziwianie okolicznych terenów, ale i na to można coś poradzić (zerknijcie TUTAJ). Podejście na Waligórę żółtym szlakiem, prowadzące od popularnego schroniska Andrzejówka, przez wielu uznawane jest za prawdziwe wyzwanie, doprowadzające do skoku tętna do rzadko obserwowanych, niemal krytycznych wartości . Może właśnie dlatego na szczycie ustawiono kamienny słupek z jego nazwą, przywodzący na myśl nagrobek. 🙂

10. Skalnik 945 m n.p.m. – Rudawy Janowickie

Wzniesienie to być może nie należy do największych atrakcji Rudaw Janowickich (o tych przeczytacie TUTAJ), ale nikt nie odbierze mu prymu wysokościowego. Z plusów wymienić należy tu przepiękną pieczątkę – mam nadzieję, że nadal dostępną dla turystów. Zdobywając Skalnik koniecznie zajrzyjcie na pobliską Ostrą Małą, gdzie odnajdziecie doskonały punkt widokowy.

✅Opis naszej wyprawy na Skalnik znajdziecie TUTAJ.

11. Jagodna 977 m n.p.m. – Góry Bystrzyckie

Kolejna z gór z Korony, którą odnajdziemy w Sudetach Środkowych – dokładnie rzecz biorąc, w ich części zwanej Górami Bystrzyckimi. Ciekawostką dotyczącą Jagodnej jest fakt, że góra ta posiada 2 szczyty – północny i południowy. Jeden z nich – ten północny – czasami mylnie oznaczany jest jako Sasanka. Jednak według Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych Jagodna i Sasanka to dwa różne wzniesienia. W rejonie południowego szczytu odnajdziemy z kolei piękną wieżę widokową, która na pewno spodoba się najmłodszym wędrowcom (a to z racji swojego podobieństwa do bazy Psiego Patrolu).

12. Kowadło 989 m n.p.m. – Góry Złote

Najpopularniejszy szlak na Kowadło – najwyższy szczyt Gór Złotych – prowadzi z Bielic (niewielkiej miejscowości mieszczącej się na południowym-wschodzie naszego województwa). Choć wędrówka na Kowadło nie jest w tym wypadku przesadnie długa, może ona dać w kość niewprawionym piechurom.

13. Wielka Sowa 1015 m n.p.m. – Góry Sowie

Jakże bliska naszemu sercu – Wielka Sowa, to najwyższe wzniesienie w całych Górach Sowich.
Miejsce to skupia wielbicieli pieszych wędrówek, biegania, jazdy na rowerze oraz weekendowych turystów. To tutaj mieści się jedna z najbardziej znanych wież widokowych całych Sudetów – niedawno odnowiona budowla z 1906 roku. Obecnie wstęp na wiekową konstrukcję jest darmowy, a piękne widoki na bliższą i dalszą okolicę potrafią zachwycić nawet największych malkontentów. Wieża ta jest jedną z 240 budowli wzniesionych na cześć Ottona von Bismarcka, które odnajdziemy rozsiane po całym świecie.

14. Wysoki Kamień 1058 m n.p.m – Góry Izerskie

Przenosimy się w inną część Sudetów. Tym razem musimy udać się w ich zachodnie krańce, konkretnie w Góry Izerskie, gdzie odnajdziemy szczyt o nazwie Wysoki Kamień. To popularne miejsce, w którym kończą się wycieczki startujące głównie ze Szklarskiej Poręby. Za obecny wizerunek terenu na mierzącej 1058 m n.p.m. górze odpowiedzialna jest rodzina Gołpów, która w 1996 roku kupiła w przetargu działkę obejmują szczyt. Po kilku latach Pan Józef Gołba własnymi rękami rozpoczął budowę schroniska, w którym obecnie turyści mogą zatrzymać się na chwilę i posilić po zdobyciu góry. Na schronisku się jednak nie skończyło, w późniejszych latach Pan Józef skupił się na budowie wieży widokowej, która ostatecznie powitała pierwszych gości w 2023 roku.

15. Orlica 1084 m n.p.m. – Góry Orlickie

Orlica to najwyższy szczyt Gór Orlickich. Ulokowany jest on przy samej polsko-czeskiej granicy. W języku
naszych południowych sąsiadów wzniesienie określa się mianem Vrchmezí, co notabene można przełożyć jako Graniczny Wierch. Kiedyś znajdowało się tu schronisko, obecnie zaś największą atrakcją jest wysoka na 25,5 m wieża widokowa. Niewątpliwą ciekawostkę stanowi również znajdujący się na szczycie pomnik, upamiętniający wdrapanie się na niego takich osobistości jak: Fryderyk Chopin, cesarz Józef II czy John Quincy Adams (późniejszy prezydent USA).

16. Stóg Izerski 1105 m n.p.m. Góry Izerskie

Górujący nad Świeradowem-Zdrojem Stóg Izerski to jedno z miejsc spotkań różnej maści turystów, którzy przybyli w Góry Izerskie. Na pewno przyczynia się do tego ulokowane w pobliżu schronisko oraz kolej gondolowa, pozwalająca na wjechanie niemal na sam szczyt. My polecamy jednak wędrówkę pieszą, którą można przedłużyć do mieszczącej się tuż za polską granicą wieży widokowej na Smrku.

17. Rudawiec 1112 m n.p.m. – Góry Bialskie

Podobnie jak w przypadku Kowadła, na Rudawiec najłatwiej dotrzeć z Bielic. Część trasy na szczyt pokonujemy w tym wypadku w towarzystwie szumiącej przy szlaku Białej Lądeckiej. Wprawionym w bojach piechurom polecamy połączyć wizytę na Rudawcu z odwiedzinami mieszczącej się na wzniesieniu Větrov  Dalimilovej Rozhledny. Całość wędrówki przy takim wariancie wycieczki powinna wynieść około 25 km.

18. Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. – Góry Izerskie

Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich w polskiej części Sudetów. Ze względu na ochronę gatunkową cietrzewia nie dotrzemy jednak na jej wierzchołek – miejsce z tabliczką i pieczątką dostępne jest od 2021 roku nieco niżej – na czerwonym szlaku. Pod względem widokowym turyści mogą przeżyć tu spory zawód, dlatego polecamy wydłużyć wycieczkę do ciekawego miejsca, jakim są mieszczące się około 2 km dalej tereny dawnej Kopalni Kwarcu Stanisław – która była najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Europie.

19. Skalny Stół 1281 m n.p.m. – Karkonosze

Jedno z magicznych miejsc Karkonoszy. Dla takiego widoku w stronę Śnieżki warto wiele znieść – nawet podejście od strony Karpacza (którego nachylenie momentami sięga nawet 65 %). Oczywiście to nie jedyna droga na szczyt – najpopularniejszy szlak na Skalny Stół prowadzi bowiem z Przełęczy Okraj.

20. Szrenica 1362 m n.p.m. – Karkonosze

Przenosimy się teraz na drugi kraniec Karkonoszy. To właśnie w zachodniej części tych gór odnajdziemy urokliwy szczyt o nazwie Szrenica. Nie jest on co prawda najwyższym wzniesieniem żadnego z pasm, natomiast rozciągają się z niego piękne widoki, m. in. na Kotlinę Jeleniogórską oraz fragment Karkonoszy. Odnajdziecie tu także schronisko. Na Szrenicę warto wybrać się, rozpoczynając wędrówkę żółtym szlakiem od strony Szklarskiej Poręby. Po
drodze możemy wtedy obejrzeć robiące niesamowite wrażenie Śnieżne Kotły – naszym zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach.

21. Śnieżnik 1423 m n.p.m. – Masyw Śnieżnika

Śnieżnik to reprezentant Sudetów Wschodnich, znany z niezwykle zmiennych warunków
pogodowych. Z naszego doświadczenia wynika, że jeśli w prognozie pogody nie zapowiadają niezakłóconego chmurami czystego słońca, warto rozważyć przełożenie wycieczki na szczyt na inny termin. W 2022 roku na wzniesieniu pojawiła się wieża widokowa -zresztą nie pierwszy raz w historii tego miejsca. Poprzednia konstrukcja, co ciekawe, została wysadzona w 1973 roku. Jej wierną kopię można obecnie zobaczyć i zwiedzić po czeskiej stronie. Nowa wieża na Śnieżniku choć początkowo wzbudzała sporo kontrowersji, od czasu otwarcia zaskarbiła sobie miejsce w sercach wielu turystów. Jedną z ciekawostek dotyczących Śnieżnika, o której wielu może już nie pamiętać, jest fakt, że do czasu wejścia Polski do Strefy Schengen na szczycie funkcjonowało przejście graniczne.

22. Łabski Szczyt 1472 m n.p.m. – Karkonosze

Kolejnym karkonoskim reprezentantem w Koronie Gór Dolnego Śląska jest Łabski Szczyt.
Czwarte pod względem wysokości wzniesieniem polskiego fragmentu Karkonoszy wyróżnia kopiec granitowych skał. Poprowadzony w pobliżu czerwony szlak turystyczny nie przebiega bezpośrednio przez wierzchołek góry. W tym miejscu na mapie odnajdziemy za to polsko-czeską granicę. Wdrapując się w okolicę Łabskiego Szczytu od polskiej strony, za plecami zostawiamy wspaniały krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej. Będąc już na terytorium naszych czeskich sąsiadów, warto zwrócić uwagę na położone poniżej schronisko Labská bouda. Z perspektywy czerwonego szlaku wygląda ono
naprawdę imponująco.

23. Śnieżka 1603 m n.p.m. Karkonosze

Wisienka na torcie Korony Gór Dolnego Śląska. Miejsce odwiedzane każdego roku przez tłumy turystów – nie zawsze odpowiednio przygotowanych do górskiej wędrówki. Śnieżka to najwyższe wzniesienie Karkonoszy, Sudetów, województwa dolnośląskiego, ale także całych Czech. Na samym szczycie, oprócz fenomenalnych widoków, odnajdziemy kilka budowli – w tym charakterystyczne obserwatorium meteorologiczne oraz budynek czeskiej poczty, na którego dachu mieści się płatny punkt widokowy.

Jak widzicie, przygoda czeka na Was tuż za rogiem, a Korona Gór Dolnego Śląska może być doskonałym impulsem do ruszenia w teren!

Na koniec warto wspomnieć, że idea Korony podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu zdobyła nominację do nagrody Kryształy Turystyki w kategorii Atrakcja turystyczna. Widać zatem, że pomimo stosunkowo krótkiego czasu istnienia niniejszego projektu, zyskał on już uznanie nie tylko turystów, ale także osób z branży, stając się wiarygodną górską inicjatywą. Także dlatego, jako Wieże Widokowe Dolnego Śląska z dumą wspieramy ten projekt!