Trasa “Jesienią tylko na Jagodną”

poziom trasy – bułka z masłem

Propozycja dzisiejszej trasy to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób dostania się na Jagodną – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Droga spod schroniska PTTK Jagodna charakteryzuje się niewielkim przewyższeniem i znikomymi trudnościami technicznymi. Dzięki temu jest ona bardzo chętnie wybieraną opcją weekendowego aktywnego odpoczynku.

Nasz spacer na mieszczącą się na Jagodnej wieżę widokową zaczynamy z zaznaczonego na mapie parkingu, mieszczącego się w sąsiedztwie schroniska.

Jest on całkiem spory, ale mimo tego w sezonie warto pojawić się tu wcześnie, gdyż możliwość bezpłatnego pozostawienia pojazdu działa na kierowców niczym wabik muchy. 😄

W zależności od Waszych preferencji, przed rozpoczęciem wędrówki lub po jej zakończeniu warto odwiedzić budynek schroniska PTTK. Podobno oferta kulinarna stoi tu na bardzo przyzwoitym poziomie, a porcje są duże. Warto zatem przekonać się o tym na własnej skórze, a w zasadzie na własnym żołądku.

Schronisko schroniskiem, lecz najistotniejszą rzeczą w naszej wędrówce na Jagodną jest znalezienie i wejście na odpowiedni szlak. Pod tym względem trasa również nie będzie skomplikowana. Po wyjściu z parkingu, podążamy w lewo główną asfaltową drogą (w mapach Google określaną mianem “Autostrady Sudeckiej”).

Po około dwustu metrach odnajdziemy skręt w prawo na nieutwardzoną, szeroką drogę z niebieskimi oznaczeniami. Ta barwa będzie towarzyszyć nam aż do szczytu.

Niemal cała trasa prowadzi przestrzenną drogą wysypaną drobnym tłuczniem.

Szlak co prawda dwukrotnie odbija w las, ale w obu przypadkach po chwili wraca na główną marszrutę.

Doświadczonym piechurom pokonywanie odcinka prowadzącego na szczyt może zapachnieć nieco monotonią. Nie doświadczycie tu ekstremalnych doznań, ale dzięki temu dotarcie do wieży widokowej nie powinno sprawić większych trudności zarówno najmłodszym członkom rodzin, jak i seniorom.

Długość trasy to 4,2 km (w jedną stronę). Dotarcie na Jagodną powinno zająć Wam (plus/minus) 1:20 h.

Jest jeszcze jeden powód, aby wybrać się tu ze swoimi latoroślami. Metalowa konstrukcja na szczycie podobno kojarzy się z bazą dzielnych czworonogów z bajki “Psi patrol”.

Widzicie podobieństwo?

Jeśli pogoda Wam dopisze, będziecie mogli nacieszyć oczy m. in. widokiem Gór Orlickich oraz Masywu Śnieżnika. Trzeba przyznać, że jesienią krajobrazy zaobserwowane z tarasu widokowego nabierają dodatkowego smaczku.

Więcej zdjęć i informacji o wieży widokowej na Jagodnej odnajdziecie TUTAJ.

Warto wiedzieć, że miejsce w którym znajduje się wieża to wcale nie najwyżej położony punkt w Górach Bystrzyckich. Jagodna ma bowiem dwa wierzchołki – nieznacznie wyższym jest Sasanka (nazywana również Jagodną Północną).

Inną istotną informacją jest fakt, że wspomniane okolice to doskonałe miejsce do aktywności dla rowerzystów. Odnajdą oni tu dobrze przygotowane trasy typu singletrack.

Jeden komentarz do “Trasa “Jesienią tylko na Jagodną”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.