Wieża widokowa na Trójgarbie

W kategorii oryginalności konstrukcji wieża widokowa na Trójgarbie bezapelacyjnie znajduje się w dolnośląskim topie. Otwarta pod koniec 2018 roku budowla zachwyca niekonwencjonalnymi kształtami. Nawet niezbyt wnikliwe oko zauważy tu inspiracje figurą trójkąta. Oprócz względów estetycznych, taki motyw przewodni konstrukcji ma również inną funkcję. Symbolizuje on porozumienie gmin (Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Szczawno-Zdrój), dzięki któremu dziś możemy podziwiać z aż pięciu tarasów widokowych fenomenalne krajobrazy, z Górami Wałbrzyskimi, Karkonoszami i Ślężą na czele.

Polecana trasa:

Odczuciami z przejścia powyższej trasy dzieliłem się w TYM WPISIE.

Inną opcję zdobycia Trójgarbu (start ze Starych Bogaczowic) opisałem TUTAJ.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 27,5 m

budulec: stal, beton, drewno

data otwarcia: 2018

widoki: Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie, Kaczawskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, masyw Ślęży; miasta: Wałbrzych, przy dobrej pogodzie – Wrocław

infrastruktura: drewniane ławki i stoły, kosze na śmieci

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Podczas stawiania wieży na Trójgarbie wykorzystano ponad 67 ton stali oraz prawie 60 m3 drewna.

W przeszłości na Trójgarbie istniała drewniana wieża widokowa. Do jej wybudowania w 1882 roku przyczynił się Martin Engler – właściciel restauracji o nazwie “Złota Kotwica”. W 1945 roku zdecydowano jednak o rozebraniu konstrukcji.

Od kilku lat w Masywie Trójgarbu rozgrywane są zawody biegowe o nazwie Półmaraton Górski “Z flagą na Trójgarbie”. Impreza odbywa się w długi majowy weekend.

Jeśli nie dysponujecie samochodem, a chcielibyście zdobyć Trójgarb, nic straconego. Na szczyt można bowiem dostać się z Witkowa (dystans – 5,6 km), do którego dojedziecie pociągiem relacji Wałbrzych-Jelenia Góra.

Trójgarb: Pieczątka (stan na wrzesień 2023)❌ Korona Gór Polski ❌

16 komentarzy do “Wieża widokowa na Trójgarbie

  1. Wieża widokowa z cudownym widokiem! Ciekawa konstrukcja, łatwo dostępna i świetnie zagospodarowany teren dookoła. Póki co wygrywa dla nas w plebiscycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.