Wieża widokowa na Chełmcu

Chełmiec to prawdopodobnie jedna z najłatwiejszych do rozpoznania gór na całym Dolnym Śląsku. Z jednej strony znajdziemy na nim bowiem wzniesiony w 2000 roku wielki krzyż milenijny, z drugiej zaś dwa równie pokaźne maszty telekomunikacyjne. Wprawne oko, albo takie które dysponuje lornetką, zauważy że na szczycie figurują jeszcze dwa obiekty – budynek ośrodka radiowo-telewizyjnego i najbardziej interesująca z punktu widzenia niniejszej strony – wieża widokowa na Chełmcu.

Polecana trasa:

Powyższa trasa to jeden z łatwiejszych wariantów dostania się na szczyt. Jeśli jednak szukacie prawdziwego górskiego wyzwania, polecam wejście na Chełmiec również zielonym szlakiem, ale od strony Lubomina. Swoje wrażenia ze zdobycia góry taką drogą zawarłem w TYM WPISIE.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 19,80 m

budulec: kamień

data otwarcia: 1888

widoki: Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, Góry Sowie, Karkonosze, Ślęża, przy dobrej widoczności Wrocław

infrastruktura: wiaty z ławeczkami, miejsca na ognisko, automaty z przekąskami i napojami

wstęp: darmowy – wieża otwarta jest jednak sezonowo (w 2022 roku – od końca kwietnia do końca października; w piątki, soboty, niedziele w godzinach od 10.00 do 18.00; przy niesprzyjających warunkach pogodowych wieża może być zamknięta także w sezonie)

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 4/5

widoki: 4/5

ogólne wrażenia: 4/5

📢Ciekawostka:

Wieżę na Chełmcu wzniesiono w latach 1887-88 z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV.

W przeszłości w budynku wieży funkcjonowało schronisko turystyczne.

Po II wojnie światowej na szczycie powstał obiekt (dziś Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Chełmiec), którego celem funkcjonowania było zagłuszanie sygnału Radia Wolna Europa.

Przez wiele lat w budynkach mieszczących się na Chełmcu aktywnie działali pasjonaci krótkofalarstwa. To właśnie w ich ręce w 1998 roku powierzono wieżę, która kilka lat później przeszła gruntowny remont, zakończony w czerwcu 2003 roku.

Taras widokowy wieży ma jedynie ok. 12 m2, w związku z czym jednocześnie przebywać może na nim tylko 8 osób.

Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Mimo tego jest on reprezentantem wspomnianego pasma w zestawieniu Korony Gór Polski. Stało się tak (zresztą nie pierwszy raz) z powodu błędów pomiarowych (punkt triangulacyjny pomiaru umieszczono bowiem na wieży widokowej). Dziś nie mamy już wątpliwości, że nieznacznie wyższa od Chełmca jest Borowa.

Chełmiec: pieczątka ✅ (dostępna także, gdy wieża jest zamknięta) Korona Gór Polski ✅

4 komentarze do “Wieża widokowa na Chełmcu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *