Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina (Szczawno-Zdrój)

Jeszcze kilka lat temu na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju odnaleźć można było jedynie skromne kamienne pozostałości dawnej wieży widokowej. Konstrukcja, która zakończyła swój żywot na przełomie XX i XXI wieku była w odległej przeszłości jedną z atrakcji przyciągających na wzniesienie tłumy spacerowiczów. Dziś możemy stwierdzić, że historia niejako zatoczyła koło, gdyż w lipcu 2022 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowej wieży na mierzącym 532 m n.p.m. parkowym szczycie.

Stalowo-drewniana konstrukcja naprawdę robi wrażenie. Budowla oferuje nam dwie platformy widokowe ulokowane kolejno na 16,45 m oraz 26,85 m. Przy sprzyjającej aurze nawet niewprawiony obserwator z łatwością zauważy z takiej wysokości charakterystyczne szczyty z Chełmcem, Trójgarbem czy Ślężą na czele.

Dla ułatwienia na górnym tarasie zainstalowano blaszane tablice z opisem panoram. Trzeba przyznać, że krajobrazy obserwowane z tego miejsca mogą naprawdę zachwycić. Oprócz wyżej wymienionych szczytów dostrzeżemy stąd, m. in. Wielką Sowę, Dzikowiec, Waligórę, wrocławski Sky Tower, miasto Wałbrzych czy nawet Śnieżkę.

Polecana trasa:

GALERIA 4 PORY ROKU ze Wzgórza Gedymina

🗼Dane techniczne:

wysokość: 30 m

budulec: stal, drewno

data otwarcia: 2022

widoki: Wielka Sowa, Chełmiec, Trójgarb, Stożek Wielki, Waligóra, Dzikowiec, Ślęża, wrocławski Sky Tower, Śnieżka, miasto Wałbrzych

infrastruktura: ławeczki

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Powstanie budowli na Wzgórzu Gedymina powierzono firmie “Tatry”, która w przeszłości wykonała konstrukcje widokowe na Dzikowcu i Trójgarbie.

Wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju to z założenia obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (poruszających się na wózkach). Na najwyższy taras widokowy dostaniemy się bowiem nie schodami, ale po drewnianym chodniku, którego długość to około 300 metrów. Kto jednak był już na wieży, z pewnością zauważył że w jednym miejscu chodnik staje się zdecydowanie stromszy. Wydaje mi się, że jest to spore utrudnienia dla osoby, która w pojedynkę chciałaby dotrzeć na wózku na sam szczyt konstrukcji.

Waga całej budowli wynosi około 100 ton.

Drewno wykorzystane do uzupełnienia stalowej konstrukcji to modrzew europejski.

Dosłownie kawałeczek od wieży znajdziecie staw. Polecam również spacer po innych częściach urokliwego Parku Zdrojowego.

Wzgórze Gedymina: pieczątka ✅(stan na 27.05.2023) Korona Gór Polski ❌

7 komentarzy do “Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina (Szczawno-Zdrój)

  1. Piękna wieża dla każdego. Dojście na wieżę bardzo łagodne, poradzi sobie i senior i rodzina z wózkiem. Wejście na wieżę równie łatwe, bez schodów. Chociaż przy większych ilościach roztopów wieża została zamknięta ze względu na oblodzenie. Nie ma rzeczy idealnych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *