Wieża widokowa w Mieroszowie, wybudowana na Górze Parkowej (561 m n.p.m.), stanowi popularny punkt turystyczny. Drewniana konstrukcja ma 16 metrów wysokości i jest bliźniaczką budowli mieszczącej się przy górnej stacji wyciągu „Dzikowiec” w Boguszowie-Gorcach. Powstanie mieroszowskiego obiektu to jeden z elementów realizacji projektu Bike Arena Parkowa Góra, który promuje aktywny wypoczynek w okolicach Mieroszowa. Z tarasu widokowego wieży podziwiać można m. in. zabudowania Mieroszowa, Góry Kamienne oraz Stołowe. U podnóża budowli znajduje się świetnie zagospodarowana przestrzeń piknikowa, która sprzyja relaksowi. Z racji swojego położenia, obiekt cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród miłośników malowniczych krajobrazów, ale także w gronie spacerowiczów.
Polecana trasa:
W zakładce TRASY znajdziecie opis zdecydowanie bardziej wymagającej propozycji wycieczki. Wybranie się na nią pozwoli Wam jednak dotrzeć do wielu interesujących miejsc w okolicach Mieroszowa. Szczegóły znajdziecie w TYM WPISIE.
🗼Dane techniczne:
wysokość: 16 m
budulec: drewno
data otwarcia: 2015
widoki: Mieroszów, Broumowskie Ściany, Góry Kamienne, Kotlina Broumowska, Góry Stołowe
infrastruktura: stoły z ławeczkami, zadaszona wiata, miejsce na ognisko, kosz na śmieci
wstęp: darmowy
🏅Ocena:
oryginalność konstrukcji: 3/5
widoki: 4/5
ogólne wrażenia: 4,5/5
📢Ciekawostki i przydatne informacje:
Wizyta w Mieroszowie może być (zwłaszcza dla najmłodszych turystów) małą lekcją historii. U podnóża wieży mieści się bowiem tablica informująca o mariażu Mieszka I z księżniczką Dobrawą, w wyniku którego doszło w 966 do tzw. chrztu Polski. Są tu też dwa krzesła upamiętniające wspomniane postacie.
Od sierpnia 2022 roku w bliskim sąsiedztwie obiektu odnajdziemy również Stół Olbrzymów: Waligóry i Wyrwidęba.
Podczas Święta Niepodległości budowla widokowa w Mieroszowie przystrajana jest w ogromną biało-czerwoną flagę.
Z tarasu drewnianej wieży dostrzeżemy inny obiekt spełniający funkcję widokową – charakterystyczną wieżę na Ruprechtickim Szpiczaku.
Tuż obok budowli biegnie tzw. Szlak Dzika. Trasa ta to blisko 60-kilometrowa pętla wytyczona w pobliżu Mieroszowa i Sokołowska. Na oficjalnie otwartym w 2023 roku trakcie, oprócz fantastycznych krajobrazów, odnajdziemy także 7 wiat turystycznych, tablice informacyjne oraz słupki z drogowskazami.
Góra Parkowa: pieczątka ❌ Korona Gór Polski ❌ Korona Gór Dolnego Śląska ❌
Warte uwagi miejsca w pobliżu: szczyt Miłosz, góra Dziób, startowisko paralotniowe w Mieroszowie, platforma widokowa na Średniaku, platforma widokowa na Bukowej Górze, punkt widokowy niedaleko Przełęczy Chełmskiej, Czartowskie Skały, ZOO w Łącznej





















Poprawka co do panoramy: Karkonoszy nie zobaczymy, ponieważ Zawory po zach. stronie (to część Gór Stołowych) są wyższe i zasłaniają. Za to w kierunku płd. wsch. można zobaczyć nawet Masyw Śnieżnika, jeśli tylko widoczność sięga 70 km.
Dziękuję za zwrócenie uwagi – pozdrawiam! 🙂