Bukowa Góra

Mieszcząca się w zasadzie na samej granicy polsko-czeskiej skromna platforma widokowa przy Bukowej Górze to miejsce nadal nieodkryte przez wielu miłośników Dolnego Śląska. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest pewnie fakt, że mieści się ono w zachodniej, zdecydowanie mniej eksploatowanej turystycznie części Gór Stołowych.

Na platformę najszybciej dotrzemy z czeskiej miejscowości Zdoňov, choć moim zdaniem wędrówkę w jej kierunku warto rozpocząć od polskiej strony – z okolic dawnego przejścia granicznego Zdoňov-Łączna (trasę w jedną stronę zaznaczyłem Wam na powyższej mapie).

Po drodze mijamy wtedy punkt zwany Mieroszowskimi Ścianami, który oferuje nam wspaniały widok na miasto Mieroszów (warto wspomnieć, że w tej stosunkowo niewielkiej miejscowości odnajdziecie ciekawą wieżę widokową).

Przy sprzyjającej aurze, z punktu widokowego przy Bukowej Górze dostrzeżecie m. in. Ruprechticki Szpiczak, Góry Sowie, Górę św. Anny, Górę Wszystkich Świętych, miasto Broumov czy Broumowskie Ściany.

Przy sposobności tego wpisu warto również wspomnieć o tragicznej historii, której świadkiem była okolica Bukowej Góry. W 1945 dokonano tu bowiem mordu na grupie przesiedlanych siłą mieszkańców miejscowości Teplice nad Metují.

Poniżej przedstawiam fragment tekstu zamieszczonego na blogu Ścieżką w bok, opisujący wspomniane, makabryczne wydarzenia.

28 czerwca 1945 roku spędzono grupę 57 osób. 34 z nich zdolnych do pracy przeniesiono do obozu pracy w Jeníkovicach. Pozostałe 23 osoby: starców, kobiety i dzieci; 22 Niemców i jedną Czeszkę, wygnano w stronę granicy. Nowo urzędujące po stronie ‚śląskiej’ polskie władze zawróciły jednak wszystkich z granicy z powrotem do Czechosłowacji. Grupa nie mogła jednak powrócić, gdyż grożono im śmiercią. Poza tym w międzyczasie domostwa należące do tych tych osób zostały już zajęte i ograbione. Grupę zabrano do więzienia, po czym z powrotem zawieziono w pobliże granicy. Tam czeskie władze wojskowe aby ‚pozbyć się problemu’ dokonały w dawnym kamieniołomie pod Bukową Górą okrutnego mordu zabijając wszystkie 23 osoby.

Obecnie około 200 i 500 metrów od platformy widokowej (kierując się na czeską stronę) odnajdziemy upamiętniające mroczną historię tego regionu Krzyż oraz Pomnik Pojednania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *