Wieża widokowa dawnego Kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela w Złotym Stoku

Kościół, na którym odnajdziemy opisywaną tu dziś wieżę wybudowano w XVI w., choć niewykluczone, że jeszcze wcześniej w tym samym miejscu istniał inny budynek sakralny.

Przez wiele lat budowla funkcjonowała jako kościół ewangelicki. Po II wojnie światowej miejsce to zostało jednak pozostawione samo sobie i z biegiem czasu zaczęło niszczeć. Co ciekawe w latach 80-tych XX wieku postanowiono wykorzystać przestrzeń budynku jako salę gimnastyczną.

Przełomowym momentem w najnowszej historii Kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela był rok 2020. Właśnie wtedy rozpoczęła się jego gruntowna rewitalizacja, która zakończyła się po dwóch latach, przynosząc niesamowity efekt.

Obecnie pięknie odrestaurowany obiekt zaczyna stawać się jedną z największych atrakcji turystycznych Złotego Stoku. W jego murach odbywają się imprezy kulturalne, konferencje, i tym podobne wydarzenia.

Najciekawszym elementem budowli (z punktu widzenia turysty) jest jednak wieża widokowa, na którą dostaniemy się pokonując szerokie schody przywołujące na myśl klatkę schodową. Wchodząc na górę warto zwrócić uwagę na zachowane wiekowe drewniane stopnie, pełniące niegdyś funkcję użytkową.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 40 m; taras widokowy umiejscowiony na poziomie 35 metrów

budulec: kamień, drewno

data otwarcia dla zwiedzających: 2022

widoki: Złoty Stok, Góry Złote, Góry Bardzkie, Ziemia Ząbkowicka (w tym Kamieniec Ząbkowicki z pięknym pałacem) , Zalew Paczkowski

infrastruktura: kościół i wieża znajdują się w ścisłym sąsiedztwie rynku w Złotym Stoku, tam też mieści się m.in. informacja turystyczna

wstęp: płatny*

*zwiedzanie wieży możliwe jest od wtorku do niedzieli w godzinach: sezon letni 9.00-17.00 ( ostatnie wejście 16.30), sezon zimowy 8.00-16.00 ( ostatnie wejście 15.30). Wstęp na wieżę odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o historii obiektu i obserwowanych krajobrazach – wejścia co pół godziny.

Bilet normalny- 15 zł/os., bilet ulgowy- 10 zł/os.,

Uwaga – przy zakupie biletu na inną atrakcję miejską (Retro City Tour, Miejska Trasa Turystyczna, Wystawa Multimedialna) bilet na wieżę w promocyjnej cenie 5 zł/ os. 

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 4,5/5

widoki: 4,5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostka: Wchodząc do Kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela warto przyjrzeć się pochodzącym z XVI w., ozdobnym płytom nagrobnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.