Wieża Targowa w Strzegomiu

Wieża Targowa w Strzegomiu powstała prawdopodobnie już w XIV w. Od samego początku stanowiła istotny punkt miasta – spełniała różne funkcje – m. in. ratuszową czy handlową.

Przez setki lat burzliwej historii wieża niejednokrotnie ulegała uszkodzeniu – czy to z przyczyn wojennych (wojna 30-letnia, II wojna światowa), związanych ze zjawiskami atmosferycznymi (huraganowe wiatry w 1733 r.; negatywnie wpływające na konstrukcję deszcze) czy w końcu braku odpowiedniego nadzoru (w latach 1945-89 budowla systematycznie niszczała).

Koniec okresu PRL-u oznaczał dla Wieży Targowej nowe życie. Systematycznie, choć powolnie prowadzony remont obiektu pozwalał zabytkowej budowli prezentować się coraz lepiej.

Nie bez znaczenia było tu zdemontowanie wewnętrznej drewnianej konstrukcji wieży i zastąpienie jej żelazo-betonowymi elementami, które połączone są na trwałe z murem obiektu.

Jeszcze bardziej rewolucyjną zmianą wydaje się być szklana piramida (jej ciężar wraz z konstrukcją to aż 6 ton), która wieńczy wieżę. Ten charakterystyczny element, zamontowany w 1999 roku, niewątpliwie wyróżnia strzegomską budowlę spośród innych konstrukcji widokowych.

Od stycznia 2000 roku Wieża Targowa znajduje się pod opieką Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej. To dzięki niemu zmierzając na taras widokowy możemy po drodze przyjrzeć się ciekawym ekspozycjom, m. in. kolekcji wiekowych kufli piwnych. Wchodząc na górę warto również zwrócić uwagę na sporych rozmiarów spiżowy dzwon, który odlano w XIV wieku!

🗼Dane techniczne:

wysokość: 35,9 m

budulec: kamień, metal, drewno

data budowy: prawdopodobnie XIV w.

widoki: Strzegom, Góry Wałbrzyskie, Masyw Ślęży, Góry Kaczawskie, zarysy Karkonoszy

wstęp: płatny*

*wieża dostępna jest do zwiedzania sezonowo, w okresie od 1 maja do 30 września, w każdą niedzielę w godz. 15:00 – 18:00.

Wstęp: dorośli – 4 zł, młodzież szkolna – 2,00 zł, maluchy – gratis!

Wycieczki zorganizowane przyjmowane są przez cały rok po uzgodnieniu telefonicznym z nr 668 144 685 lub 668 187 825.

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 4,5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostka:  W powojennych latach, gdy nieco zapomniano o dawnej roli wieży, przestrzeń wewnątrz budynku wykorzystywano jako komórkę dla okolicznych mieszkańców (w pewnym momencie trzymano tam nawet kozę!).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.