Trasa “Piękno natury w Muchowie”

Dziś pragnę przedstawić Wam propozycję trasy, która idealnie nada się na niedzielny poobiedni spacer.

Niedaleko słynącego z Kościoła Pokoju miasta Jawor znajduje się niepozorna miejscowość o nazwie Muchów. Wokół niej odnajdziemy spore obszary zieleni skupione pod nazwą Parku Krajobrazowego Chełmy. Jedną z jego zapomnianych atrakcji jest prawdziwie wiekowa (powstała w 1848 roku) sześciometrowa wieża, która dawniej spełniała funkcję widokową. I choć dziś obserwować z niej możemy jedynie pnie, gałęzie, liście i górujące nad tym wszystkim niebo, harmonia tego miejsca i piękno tutejszej flory zasługują na Waszą uwagę.

Poziom trasy: bułka z masłem

Dzisiejszą wycieczkę zaczynamy na leśnym, ale oficjalnym parkingu, do którego z centrum Muchowa prowadzi obfitująca w ubytki droga. Na pewno będziecie musieli zdjąć tutaj nogę z gazu, ale przynajmniej podczas naszej wizyty (kwiecień 2022 roku) dało się przejechać bez poważnych szkód dla auta. 🙂

Samo rozpoczęcie wędrówki może być nieco problematyczne. W okolicach parkingu jest wiele dróg – brakuje natomiast drogowskazów. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie niepozornej leśnej ścieżki i oryginalnych oznaczeń w postaci biało-niebieskiego kwadratu. Jeśli będziecie za nimi podążać, dojście do wieży powinno zająć Wam około 20 minut.

Warto wspomnieć ,że dawniej z jej tarasu widokowego rozciągał się na pewno piękny widok na Karkonosze. Na nieszczęście turystów, po latach okoliczne drzewa niestety przerosły konstrukcję.

Mimo takiego stanu rzeczy, sama trasa prowadząca na wzniesienie Mszana ma w sobie coś urokliwego. Podczas jej pokonywania natrafiamy na okazałą florę, w tym niepowtarzalne drzewa.

Chwilę przed dotarciem do wieży mamy możliwość podziwiania interesujących form bazaltowych, obrazowo nazwanych “organami”.

Niewysoka kamienna konstrukcja choć nie oferuje nam ciekawych widoków, sama w sobie jest bardzo fotogeniczna.

Więcej zdjęć wiekowej wieży w Muchowie odnajdziecie tutaj.

Podsumowując, jeśli chcecie nieco odciąć się od cywilizacji i poczuć harmonię z naturą, przy okazji przejeżdżania przez Jawor koniecznie skręćcie w stronę Muchowa. Brak krajobrazów widzianych z wieży rekompensują w tym miejscu cisza oraz okazała przyroda. No i nie trzeba tutaj spacerować godzinami. Udanej wycieczki!

Jeśli ten wpis Wam się przydał, proszę o pozostawienie komentarza. 😉

Jeden komentarz do “Trasa “Piękno natury w Muchowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.