Czartowska Skała

Czartowska skała to niezwykle ciekawy punkt widokowy, który odnajdziemy na mapie Dolnego Śląska w pobliżu Jawora, pomiędzy miejscowościami Muchów (tutaj znajdziecie jedną z wież) a Myślinów.

W zasadzie Czartowska Skała to dwie atrakcje w jednej. Po pierwsze bowiem możemy podziwiać stąd Pogórze i Góry Kaczawskie oraz Karkonosze, po drugie zaś budowa samej skały (nawet dla osób na co dzień niezafascynowanych geologią) może okazać się interesująca. Podobnie jak Ostrzyca, Czartowska Skała jest bowiem nekiem wulkanicznym, czyli pozostałością po dawnym wulkanie.

Aby móc z bliska przyjrzeć się temu miejscu, musimy zatrzymać się na poboczu drogi numer 365. Nie mamy tutaj do czynienia ze specjalnie wyznaczonym parkingiem, nad czym trochę ubolewam, jednak pobocze jest na tyle szerokie, że można ze względnym spokojem zostawić na nim auto. Według wskazań tabliczki do punktu widokowego dojdziecie w 25 minut. Jest to chyba nieco zawyżona wartość – myślę, że 15 minut w zupełności wystarczy.

Współrzędne, gdzie należy się zatrzymać : 51.032378, 16.032497

[Według informacji wyczytanych z mapy turystycznej, do Czartowskiej Skały można dojść również z miejscowości Pomocne (1,3 km), nie powiem Wam jednak, czy szlak biegnący z tamtej strony nie jest np. zarośnięty]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.