Wieża na Wzgórzu Gedymina oficjalnie otwarta [DUŻO ZDJĘĆ]

Jeszcze kilka lat temu na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju odnaleźć można było jedynie skromne kamienne pozostałości dawnej wieży widokowej. Konstrukcja, która zakończyła swój żywot na przełomie XX i XXI wieku była w odległej przeszłości jedną z atrakcji przyciągających na wzniesienie tłumy spacerowiczów. Dziś możemy stwierdzić, że historia zatoczyła koło, bo właśnie nastąpiło oficjalne otwarcie nowej wieży na mierzącym 532 m n.p.m. parkowym szczycie.

Trzeba przyznać, że trochę musieliśmy poczekać na możliwość wejścia na nową wieżę widokową Szczawna. Lepiej jednak być dokładnym i uzyskać oczekiwany efekt, niż zrobić coś na szybko i za chwilę musieć nerwowo wprowadzać poprawki.

Po premierowej wizycie na 30 metrowej wieży muszę przyznać, że warto było uzbroić się w cierpliwość. Stalowo-drewniana konstrukcja naprawdę robi wrażenie. Budowla oferuje nam dwie platformy widokowe ulokowane kolejno na 16,45 m oraz 26,85 m. Przy sprzyjającej aurze nawet niewprawiony obserwator z łatwością zauważy z takiej wysokości charakterystyczne szczyty z Chełmcem, Trójgarbem czy Ślężą na czele.

Dla ułatwienia na górnym tarasie zainstalowano blaszane tablice z opisem panoram. Trzeba przyznać, że widoki mogą naprawdę zachwycić. Oprócz wyżej wymienionych szczytów dostrzec możemy m. in. Wielką Sowę, Dzikowiec, Waligórę, wrocławski Sky Tower, miasto Wałbrzych czy nawet Śnieżkę (akurat dziś pogoda nie pozwoliła na obserwację królowej Karkonoszy).

Powstanie budowli na Wzgórzu Gedymina powierzono firmie “Tatry”, która w przeszłości wykonała konstrukcje widokowe na Dzikowcu i Trójgarbie. I trzeba przyznać, że po raz kolejny stanęła ona na wysokości zadania. Warto podkreślić, że nowa wieża w Szczawnie-Zdroju to jedyna w regionie tego typu atrakcja, z której bez problemu skorzystają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Na uwagę zasługuje również fakt instalacji na obiekcie oświetlenia zasilanego dzięki energii z modułów fotowoltaicznych.

Wieża otwarta jest bez ograniczeń czasowych, jednak na konstrukcji jednocześnie może przebywać ograniczona liczba osób – 80. Wejście na otwartą dziś budowlę jest bezpłatne.

Jeden komentarz do “Wieża na Wzgórzu Gedymina oficjalnie otwarta [DUŻO ZDJĘĆ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.