Ząbkowice Śląskie- miasto nie tylko Krzywej Wieży

Choć z pewnością duża część z Was kojarzy Ząbkowice Śląskie ze słynną na całą Polskę pochyłą budowlą, dziś postaram się Wam pokazać, że liczące około 15000 mieszkańców miasto skrywa wśród swoich uliczek kilka innych prawdziwych skarbów.

Krzywa Wieża

Z racji charakteru mojego portalu, nie wypada mi jednak na początku nie wspomnieć o wyróżniającej się wśród dolnośląskich budowli wieży widokowej. Mieszcząca się w centrum miasta wiekowa konstrukcja zapisała w swoich murach wiele tajemnic.

Do dziś nie można na sto procent stwierdzić, w jakim celu i kiedy powstała. Ba, nawet teorii na temat powodów jej pochyłości jest przynajmniej kilka. Wśród nich odnajdziemy m. in. wstrząsy tektoniczne z XVI w., rozmoknięcie terenu, na którym usadowiona jest budowla czy nawet hipotezę, że budowniczowie dzisiejszego zabytku od początku planowali stworzenie nieco skrzywionego obiektu. Jeśli ostatnia teoria byłaby prawdziwa, dawni architekci zasłużyli na medal, gdyż ostatnie pomiary pokazują, że odchylenie wieży od pionu przekroczyło już 2 m! 🙂

Wieżę można zwiedzać z przewodnikiem, który przeprowadzi Was przez kolejne kondygnację konstrukcji, opowiadając przy tym o historii samej budowli. Najważniejszym elementem dla “łowców krajobrazów” jest jednak wizyta na tarasie widokowym umiejscowionym na wysokości około 30 metrów. Dostrzeżemy z niego pięknie prezentujące się zabudowania miasta oraz pobliskie pasma górskie – z Masywem Śnieżnika i Górami Sowimi na czele.

Zamek

Jestem pewien, że stosunkowo niewielu turystów łączy miasto z murami i orłem piastowskim w herbie z budowlą warowną. Najwyższa pora to zmienić. Tutejszy, stopniowo odrestaurowywany zamek z XVI wieku (udostępniony turystom w 2022 roku) ma bowiem wiele do zaoferowania.

Już samo wejście na jego dziedziniec pobudza wyobraźnię. Prawdopodobnie to w tym miejscu w przeszłości odbywały się turnieje rycerskie. Dziś odnajdziemy tu pamiątkę nieco późniejszych czasów – piękną armatę, która na pewno najbardziej przypadnie do gustu najmłodszym zwiedzającym.

Niewątpliwym atutem wizyty na ząbkowickim zamku jest obecność przewodnika, który ze sporym zaangażowaniem poinformuje Was o przeszłości tego miejsca.

Podczas zwiedzania zajrzymy do sal, w których niegdyś kwitło życie. I to zarówno to związane z polityką, jak i z wyprawianymi przy szczególnych okazjach ucztami.

Prezentowane na manekinach stroje dadzą nam pojęcie o dawnej modzie – tak bardzo różniącej się od tej dzisiejszej.

Miłośnicy historii powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowane tarcze herbowe rodu Podiebradów, z inicjatywy których powstał zamek. Interesującą pamiątką z dawnych czasów jest również malowidło orła śląskiego, które zachowało się do dziś na sklepieniu jednego z okien.

I na koniec jeszcze to, co dla mnie miało szczególne znaczenie – wejście na zamkowe mury pozwala zerknąć na okolicę z wysokości i nasycić oczy widokami, na które składają się najważniejsze zabytki Ząbkowic oraz widoczne na horyzoncie góry.

Laboratorium Frankensteina

Miłośnicy mrocznych klimatów bez dwóch zdań powinni zajrzeć do w mieszczącego się w Dworze Kauffunga (najstarszym budynku w mieście) Laboratorium Frankensteina. Mieszczące się, a jakże, w piwnicy pomieszczenia rodem z horrorów w połączeniu z opowieścią przewodnika z pewnością zaintrygują Was, podobnie jak historia łącząca Frankensteina z Ząbkowicami. Istnieją bowiem domysły, że Mary Shelley tworząc swoją wielką powieść inspirowała się wydarzeniami, które miały miejsce na terenie miasta Krzywej Wieży. Ale o szczegółach dowiecie się już od osoby oprowadzającej. 😉

Izba Pamiątek Regionalnych

Również w Dworze Kauffunga, tyle że na piętrze, odnajdziecie Izbę Pamiątek Regionalnych. Zgromadzone w kilku tematycznie urządzonych pomieszczeniach eksponaty zabierają nas w podróż po minionych wiekach. Odnajdziemy tu eksponaty głównie związane z regionem, jednak jest tu też sporo przedmiotów odnoszących się do historii Polski, a nawet świata. Wśród nich moją największą uwagę przykuły zabytkowe lampy naftowe, nadgryziony zębem czasu gramofon czy proporczyki związane z lokalną turystyką.

W Ząbkowicach Śląskich odnajdziecie jeszcze kilka innych atrakcji turystycznych, na których zobaczenie tym razem nie starczyło mi już czasu. Wśród na nich na szczególne wyróżnienie zasługują:

-cerkiew św. Jerzego – z zewnątrz być może wygląda niepozornie, ale w środku odnajdziemy przepiękne, oryginalne freski pochodzące z XIV wieku

-kościół św. Anny – gotycka świątynia wybudowana na przełomie XIV i XV wieku. Miłośnicy sztuki sakralnej na pewno docenią tutejsze rzeźby oraz wykonaną z piaskowca ambonę. Tutaj również znajduje się nagrobek księcia ziębickiego Karola I Podiebrada – odpowiedzialnego za powstanie ząbkowickiego zamku.

-Baszta Gołębia – odrestaurowana jakiś czas temu baszta (z XVI w.). na którą nie można jednak wejść. Ciekawa architektonicznie budowla – trochę wygląda jak młodsza siostra słynnej Bramy Żuraw w Gdańsku.

Jak widzicie, Ząbkowice Śląskie to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Na pewno warto zajrzeć tu choćby na weekend i poczuć na własnej skórze jego aurę.

Co warte zauważenia, wszystkie ze wspomnianych atrakcji ulokowane są w ścisłym centrum Ząbkowic. W związku z tym, nie musicie martwić się (jak to bywa w większych miastach) o przemieszczanie się pomiędzy nimi.

Aktualne ceny biletów, których kupno umożliwia zobaczenie opisanych przeze mnie atrakcji znajdziecie na OFICJALNEJ STRONIE ZĄBKOWIC. Mała podpowiedź – zdecydowanie opłaca się kupić bilet łączony (wejściówka na Krzywą Wieżę, na Zamek, do Laboratorium Frankensteina oraz do Izby Pamiątek Regionalnych).

Na koniec, z tego miejsca chciałbym serdecznie pozdrowić przemiłych pracowników lokalnego centrum kultury, dzięki którym miałem okazję zgłębić klimat tej urokliwej miejscowości! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.