Wołek

Góra o swojsko brzmiącej nazwie Wołek to jeden ze szczytów wznoszących się w paśmie Rudaw Janowickich – nieco tajemniczego, ale zarazem niezwykle pięknego obszaru ulokowanego na mapie Dolnego Śląska pomiędzy Wałbrzychem a Jelenią Górą.

Co ciekawe podczas mojej zeszłorocznej wizyty (maj 2022) na Wołku znajdowała się jedynie kartka z nazwą wzniesienia i jego (zaniżoną o jeden metr) wysokością.

Jeszcze kilka lat temu Wołek na tle pozostałych atrakcji Rudaw Janowickich prezentował się raczej blado.

W obrębie szczytu znaleźlibyśmy wtedy jedynie krzyż poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, a miłośnicy wyśmienitych krajobrazów obeszliby się tu smakiem.

Masowa wycinka drzew w rejonie Wołka, która swoją drogą w sąsiedztwie wielu szlaków w ostatnich latach przybrała niewyobrażalnie na sile, poskutkowała tym, że obecnie ze szczytu rozpościera się rozległy widok. Dostrzeżemy stąd m. in. dwa najbardziej charakterystyczne wzniesienia Rudaw Janowickich – Sokolik oraz Krzyżną Górę, wciąż nieco niedoceniane Góry Kaczawskie czy zarysy potężnych Karkonoszy.

Wartymi uwagi są również krajobrazy obserwowane przy zejściu z liczącego 878 m n.p.m. wzniesienia ( niebiesko-żółtym szlakiem w stronę Polany Mniszkowskiej).

Jeśli po szybkim wirtualnym spacerze na Wołka zapragnęliście dogłębnie poznać Rudawy Janowickie, zapraszam do zapoznania się z moją propozycją trasy, pozwalającej na dotarcie do prawie wszystkich najjaśniejszych punktów tego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.