Śnieżnik Kłodzki

Położony w Sudetach Wschodnich Śnieżnik to jeden z tych szczytów, na których bez dwóch zdań powinniście postawić swoją stopę. Graniczne wzniesienie mierzy 1423 m n.p.m. i jest doskonałym punktem do obserwacji krajobrazów. Ba, potwierdzono, że przy specyficznych warunkach atmosferycznych wprawiony obserwator może dojrzeć ze Śnieżnika nawet alpejskie wzniesienia w Austrii. I choć prawdopodobieństwo, że uda się to właśnie Wam jest raczej niewielkie, “standardowe” widoki z góry i tak mogą zaprzeć dech w piersiach.

Polecana trasa:

Przydatne informacje:

Obecnie na Śnieżniku powstaje wieża widokowa przez wielu prześmiewczo nazywana “blenderem”. Pierwsi turyści mają pojawić się na jej tarasie widokowym jesienią 2022 roku. Więcej o tej oryginalnej konstrukcji przeczytacie TUTAJ.

Polecana przeze mnie trasa z Kletna wiedzie obok jednej z najsłynniejszych jaskiń w naszym kraju – Jaskini Niedźwiedziej. W 1983 roku miejsce to zostało udostępnione turystom, którzy dziś mogą podziwiać wyjątkowe formacje naciekowe (m. in. stalagmity i stalaktyty) oraz szkielety żyjących tu dawniej zwierząt, np. niedźwiedzia jaskiniowego, od którego notabene swoją nazwę wzięła jaskinia. Bilet do Jaskini Niedźwiedziej najlepiej zarezerwować wcześniej online, gdyż jest to bardzo popularne miejsce, a ilość wejściówek jest ograniczona.

Masyw Śnieżnika to jedyne oprócz Tatr miejsce w Polsce, w którym występują kozice. Co prawda sudeckie stado liczy jedynie około 25 osobników, jednak bez dwóch zdań jest to nie byle jaka przyrodnicza ciekawostka.

Jeden komentarz do “Śnieżnik Kłodzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.