Wieża widokowa na Śnieżniku

Plan powstania mierzącej 34 metry budowli na Śnieżniku od samego początku budził wiele kontrowersji. Niektórzy zastanawiali się, po co na bardzo widokowym szczycie stawiać wieżę? Inni kwestionowali jej oryginalny wygląd. Ostatecznie jednak wątpliwości niektórych na nic się zdały.

Realizacja turystycznej inwestycji trwała 3 lata (z czego 10 miesięcy zajęła sama budowa na szczycie). 26 września 2022 roku pierwsi turyści weszli na taras widokowy jedynej w swoim rodzaju konstrukcji, która wielu osobom do tej pory kojarzy się z kuchennym blenderem. Pogoda tego dnia zrobiła jednak wszystkim psikusa (gęsta mgła). Jedyne co dało się wtedy zobaczyć z tarasu widokowego wieży, to elementy składowe jej konstrukcji.

Ja dotarłem na najwyższy szczyt polskiej części Sudetów Wschodnich w październiku. Na szczęście podczas tej wizyty aura była dużo bardziej łaskawa. O blaskach i cieniach nowej wieży pisałem później we wpisie “WIEŻA WIDOKOWA NA ŚNIEŻNIKU – CZY WARTO BYŁO SZALEĆ TAK?”, do którego Was odsyłam.

Zapraszam Was również do obejrzenia moich filmików ze Śnieżnika:

Polecana trasa:

🗼Dane techniczne:

wysokość: 34 metry

budulec: stal, kamień

data otwarcia: 26 września 2022

widoki: Karkonosze, Ślęża, Jezioro Otmuchowskie oraz Nyskie, Zieleniec, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Mały Śnieżnik, Trójmorski Wierch, Stronie Śląskie, Jeseník

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 4,5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

W warunkach tzw. mirażu inwersyjnego zdarzyło się, że ze szczytu Śnieżnika dostrzeżono znajdujący się na terytorium Austrii alpejski Masyw Schneeberg (odległość około 280 km).

1,4 km od szczytu znajduje się schronisko turystyczne im. Zbigniewa Fastnachta. Można przybić tam pieczątkę i posilić się przed dalszą drogą.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale w Masywie Śnieżnika można spotkać kojarzone u nas głównie z Tatrami kozice górskie. Dolnośląska populacja tych zwierząt jest jednak bardzo skromna (około 25 osobników), dlatego nie nastawiajcie się raczej na to, że te piękne zwierzęta przetną trasę Waszej wędrówki.

Budowa wieży widokowej na Śnieżniku pochłonęła około 13 mln złotych.

W okresie letnim (kiedy dzień jest długi) warto pomyśleć o zdobyciu Śnieżnika od czeskiej strony. Polecam Wam przebycie pięknej krajobrazowo trasy prowadzącej z miejscowości Stříbrnice. Jej dokładny opis (wraz z licznymi zdjęciami i wskazówkami znajdziecie TUTAJ.

Śnieżnik: pieczątka (w schronisku PTTK) ✅ Korona Gór Polski ✅

9 komentarzy do “Wieża widokowa na Śnieżniku

  1. Fajna stronka! Pierwszy raz na was trafiłem. Lubię wieże widokowe. Nie jestem z Dolnego Śląska ale myślę, że ta na Śnieżniku jest u was wieżą wież! 🙂 Zarówno pod względem samej konstrukcji jak i (przede wszystkim) lokalizacji. Niestety jeszcze nie byłem bo trochę daleko ale mam nadzieję, że przybędę w tym roku. Generalnie jednak fajnie, że powstała bo jak pamiętam na tym bezleśnym szczycie paradoksalnie nie było dookolnych widoków z jednego punktu. Trzeba było łazić z jednego końca na drugi. Pozdrawiam!

    1. Z wieżą na Śnieżniku było sporo kontrowersji. Wielu twierdziło, że jest ona niepotrzebna, właśnie dlatego, że ze szczytu było widać naprawdę sporo. Choć, tak jak Pan pisze, trzeba było się trochę nachodzić. Wydaje mi się, że obecnie budowla jest już odbierana nieco lepiej, zwłaszcza przez tych którzy widzieli ją na własne oczy.

      Serdecznie zapraszamy na Dolny Śląsk!🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.