Wieża widokowa na Borowej

Wieża widokowa na Borowej to bez dwóch zdań jedna z ulubionych budowli widokowych miłośników Dolnego Śląska. Umiejscowiona na najwyższym wzniesieniu Gór Wałbrzyskich konstrukcja zachwyca oryginalnym kształtem, nowoczesnym designem oraz wyśmienitymi widokami, które możemy obserwować z położonego na wysokości 15,30 m tarasu. Prowadzi na niego 90 schodów, zmyślnie zawiniętych wokół stalowego trzonu obiektu. Mimo stosunkowo skromnej wysokości całej konstrukcji, krajobrazy obserwowane z wieży potrafią na długo zapaść w pamięć. Na pewno nie bez znaczenia ma w tym wypadku fakt, że Borowa jako szczyt charakteryzuje się dużą wyniosłością. Jestem pewien, że szczególnie odczują to osoby zmierzające na górę czarnym szlakiem – w ramach którego czeka na nie jedno z najbardziej dających w kość podejść w całych Sudetach.

Polecana trasa:

Powyższa trasa to wariant pomijający tzw. “ścieżkę przez mękę”. Jeśli mielibyście ochotę spróbować swoich sił na tym osławionym odcinku, zapraszam do zapoznania się z wpisem “Wspinaczka słynną ścianą na Borową”, gdzie dokładnie opisuje wady i zalety tego wariantu dostania się na szczyt.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 16,5 m

budulec: stal

data otwarcia: 2017

widoki: Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie oraz część innych pasm Sudetów Środkowych; miasta Wałbrzych i Jedlina Zdrój

infrastruktura: wiaty, ławki, tablice informacyjne

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Wieża widokowa na Borowej została wybudowana w ramach projektu “Zagospodarowanie turystyczne terenów leśnych w obrębie Gór Wałbrzyskich znajdujących się w obszarze Natura 2000”.

Projekt wieży został nagrodzony przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa jako najlepszy projekt 2017 roku, a jej twórca Zbigniew Mazij otrzymał tytuł inżyniera roku w kategorii projektant.

Mimo iż Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, w Koronie Gór Polski jej miejsce zajął Chełmiec. Błędne dane, jakimi dysponowali twórcy Korony wskazywały wtedy, że słynny szczyt z charakterystycznym krzyżem jest wyższy niż Borowa (przy dawnych pomiarach uwzględniono bowiem punkt triangulacyjny umieszczony na wieży widokowej – dzięki czemu Chełmiec “zyskał kilka metrów”).

Koszt budowy wieży na Borowej wyniósł 1,2 miliona złotych.

Borowa: pieczątka ✅ (niestety z powodu licznych dewastacji, pieczątka dostępna jest jedynie w Urzędzie Gminy Jedlina-Zdrój) Korona Gór Polski ❌

9 komentarzy do “Wieża widokowa na Borowej

  1. Zacna góraaaa…zdobyta zimą (luty 2021). Nie spodziewaliśmy się tego, czego doświadczyliśmy 😀
    Mamy bardzo miłe wspomnienia 🤣
    A widoki nieziemskie 👌

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.