Wieża widokowa na Borowej to bez dwóch zdań jedna z ulubionych budowli widokowych miłośników Dolnego Śląska. Umiejscowiona na najwyższym wzniesieniu Gór Wałbrzyskich konstrukcja zachwyca oryginalnym kształtem, nowoczesnym designem oraz wyśmienitymi widokami, które możemy obserwować z położonego na wysokości 15,30 m tarasu. Prowadzi na niego 90 schodów, zmyślnie zawiniętych wokół stalowego trzonu obiektu. Mimo stosunkowo skromnej wysokości całej konstrukcji, krajobrazy obserwowane z wieży potrafią na długo zapaść w pamięć. Na pewno nie bez znaczenia ma w tym wypadku fakt, że Borowa jako szczyt charakteryzuje się dużą wyniosłością. Jestem pewien, że szczególnie odczują to osoby zmierzające na górę czarnym szlakiem – w ramach którego czeka na nie jedno z najbardziej dających w kość podejść w całych Sudetach.
Polecana trasa:
Powyższa trasa to wariant pomijający tzw. “ścieżkę przez mękę”. Jeśli mielibyście ochotę spróbować swoich sił na tym osławionym odcinku, zapraszam do zapoznania się z wpisem “Wspinaczka słynną ścianą na Borową”, gdzie dokładnie opisuje wady i zalety tego wariantu dostania się na szczyt.
🗼Dane techniczne:
wysokość: 16,5 m
budulec: stal
data otwarcia: 2017
widoki: Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie oraz część innych pasm Sudetów Środkowych; miasta Wałbrzych i Jedlina Zdrój
infrastruktura: wiaty, ławki, tablice informacyjne
wstęp: darmowy
🏅Ocena:
oryginalność konstrukcji: 5/5
widoki: 5/5
ogólne wrażenia: 5/5
📢Ciekawostki i przydatne informacje:
Wieża widokowa na Borowej została wybudowana w ramach projektu “Zagospodarowanie turystyczne terenów leśnych w obrębie Gór Wałbrzyskich znajdujących się w obszarze Natura 2000”.
Projekt wieży został nagrodzony przez Dolnośląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa jako najlepszy projekt 2017 roku, a jej twórca Zbigniew Mazij otrzymał tytuł inżyniera roku w kategorii projektant.
Mimo iż Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, w Koronie Gór Polski jej miejsce zajął Chełmiec. Błędne dane, jakimi dysponowali twórcy Korony wskazywały wtedy, że słynny szczyt z charakterystycznym krzyżem jest wyższy niż Borowa (przy dawnych pomiarach uwzględniono bowiem punkt triangulacyjny umieszczony na wieży widokowej – dzięki czemu Chełmiec “zyskał kilka metrów”).
Koszt budowy wieży na Borowej wyniósł 1,2 miliona złotych.
Borowa: pieczątka ✅ (niestety z powodu licznych dewastacji, pieczątka dostępna jest jedynie w Urzędzie Gminy Jedlina-Zdrój) Korona Gór Polski ❌
Jedna z najczęściej odwiedzanych przeze mnie wież. Ma swój urok
Najlepsza 🙂
Zacna góraaaa…zdobyta zimą (luty 2021). Nie spodziewaliśmy się tego, czego doświadczyliśmy 😀
Mamy bardzo miłe wspomnienia 🤣
A widoki nieziemskie 👌
Piękna!!!