Wieża Widokowa na Orlicy

W grudniu 2020 roku w ręce turystów oddano nową wieżę widokową mieszczącą się bezpośrednio przy górze Orlica. Drewniana konstrukcja z kamiennymi elementami szybko stała się celem wielu wycieczek, które najczęściej swój początek mają w mekce miłośników białego szaleństwa na Dolnym Śląsku – w Zieleńcu. Trasa prowadząca z tej miejscowości na najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich charakteryzuje się dość miarowym i stosunkowo niedługim podejściem (około 2,5 km w jedną stronę). Dzięki temu wycieczka na Orlicę właśnie z Zieleńca może okazać się świetną weekendową opcją dla całych rodzin. Jeszcze innym wabikiem bez wątpienia będą w tym wypadku piękne widoki, które możemy podziwiać z tarasu wieży. Jeśli chodzi o panoramy, przy sprzyjającej pogodzie Orlica może być dla nas bardzo hojna. W słoneczny dzień dojrzymy z niej m. in. Sudety Środkowe, Masyw Śnieżnika, Rudawy Janowickie oraz Karkonosze. Rozpoznanie poszczególnych wzniesień z pewnością ułatwią tablice z opisanymi panoramami.

Polecana trasa:

🗼Dane techniczne:

wysokość: 25,5 metrów

budulec: drewniana (z kamienną podstawą)

data otwarcia: grudzień 2020

widoki: Sudety Środkowe oraz Wschodnie z Masywem Śnieżnika, Rudawy Janowickie, Karkonosze

infrastruktura: zadaszone miejsce spoczynku dla turystów posiadające stoliki z ławkami, tablice informacyjne

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 4,5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Na szczycie oprócz kilkupoziomowej budowli warto zwrócić uwagę na kamień z nazwiskami znamienitych gości odwiedzających górę w przeszłości. Jest wśród nich m. in. były prezydent USA John Quincy Adams. 🇺🇲

Czeska nazwa mierzącego 1084 m n.p.m. szczytu to Vrchmezí, co można by było przełożyć jako Wierch/Szczyt Graniczny. O tym, jak dostać się na Orlicę od czeskiej strony, pisałem w TYM WPISIE.

Wchodząc na najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich z Zieleńca, po drodze minięcie tzw. kamień Rübartscha. Upamiętnia on postać Heinricha Rübartscha – prekursora turystyki i jazdy na nartach w tym rejonie Sudetów. Zapisał się on także na kartach historii jako osoba, która swego czasu wybudowała na Orlicy drewnianą wieżę widokową, a nieco później schronisko.

Orlica należy do Korony Gór Polski i do Korony Sudetów Polskich.

Orlica: Pieczątka ✅ Korona Gór Polski ✅

4 komentarze do “Wieża Widokowa na Orlicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *