Pierwsza najniższa wieża widokowa w Polsce

Z pewnością wielu, którzy po raz pierwszy zetknęli się z nazwą “najniższa wieża widokowa” przyszło do głowy pytanie: jaki sens ma taka budowla? Pozornie być może żaden. Jednak jeśli oprócz drewna w stworzenie takiego miejsca użyje się serca na dłoni, efekt może przejść najśmielsze oczekiwania. 🙂

I tak właśnie stało się w wypadku miniaturowej wieży w Łężycach, miejscowości, którą odnajdziemy na mapie Dolnego Śląska niedaleko słynnych Gór Stołowych.

Zainspirowana czeską najniższą wieżą widokową na świecie budowla sięga zaledwie około 20 cm nad ziemię, mimo tego odwiedzający ją turyści nie mogą narzekać na brak widoków. Co ciekawe oprócz niewielkich okolicznych wzniesień, z wieży dostrzeżemy również uwielbianą przez turystów Orlicę. O mieszczącej się tam budowli widokowej przeczytacie w TYM WPISIE.

Wracając jednak do Pierwszej najniższej wieży widokowej w Polsce, nie sposób nie zauważyć, że wielkim atutem tego miejsca są jego gospodarze – Dorota i Piotr – przyjaźni, otwarci, a do tego interesująco i długo opowiadający o samej wieży, jak i przepięknej okolicy, w jakiej przyszło im cieszyć się życiem. Przyroda bowiem jest kolejnym niekwestionowanym pozytywem przestrzeni rozpościerającej się wokół drewnianej konstrukcji. Dwa małe stawiki przyciągają kaczki, które na dobre upodobały sobie Łężyce. Rozciągające się w pobliżu mokradła nęcą z kolei większe ptaki, np. żurawie. W bliższym lub dalszym sąsiedztwie wieży przechadzają się również inne zwierzęta – jednym słowem prawdziwy spektakl natury.

Wspaniałą robotę “wykonują” także w Łężycach małe elementy dekoracyjne, których wraz z upływem czasu pojawia się przy wieży coraz więcej. Część z nich, jak np. rzeźba muflona uniknęło marnego śmietnikowego końca, inne zostały zgromadzone przez gospodarzy, a niektóre przybyły tu wraz z turystami.

Jak dowiedziałem się od gospodarzy, punkt widokowy odwiedzają bardzo różni ludzie. I to zarówno ze względu na zamiłowania (m . in. ornitolodzy czy łowcy burz), jak i narodowości (podobno do Łężyc zawitał nawet ktoś z USA). Nie bez znaczenia jest tu fakt, że atrakcja dostępna jest w zasadzie całą dobę. Oczywiście jeśli planowalibyście nocną obserwację nieba, wypadałoby uprzedzić o tym wcześniej Dorotę lub Piotra. Tak jak jednak wspominałem, gospodarze mają otwarte głowy i serca, dlatego na pewno przyjmą Was z uśmiechem na ustach.

A tutaj moje zdjęcie z gospodynią wieży; no i z kaczuszką. 🙂

Osobiście staje się cichym ambasadorem tego miejsca – jeśli zatem będziecie w okolicach Dusznik-Zdroju lub Gór Stołowych, koniecznie zajrzyjcie na Pierwszą najniższą wieżę widokową w Polsce.

🗼Dane techniczne:

wysokość: około 20 cm

budulec: drewno

data otwarcia: 2021

widoki: Orlica, Grodczyn, wzniesienia Lech, Czech i Rus

infrastruktura: ławeczka, huśtawka, miejsce na ognisko

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 4/5

ogólne wrażenia: 5/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.