Wieża widokowa na Gromniku

Wzgórza Strzelińskie – niepozorne pasmo wzgórz rozpościerających się na Przedgórzu Sudeckim to region, który być może nie jest turystycznym eldorado. Nie znaczy to jednak, że wśród stosunkowo niewielkich wzniesień nie znajdziemy przynajmniej kilku miejsc, którym warto dać szansę. Jednym z nich jest bez wątpienia najwyższy w tym obszarze szczyt – Gromnik (393 m n.p.m.). Znajdziemy tu ciekawą architektonicznie wieżę widokową oraz ruiny zamku z XV w.

Z oczywistych względów skupię się tu na konstrukcji widokowej, która bez dwóch zdań jest jedyna w swoim rodzaju.

Wchodząc na budowlę, początkowo zyskujemy kolejne metry pokonując stylowe wewnętrzne drewniane schody. Czynimy to w towarzystwie pięknego muru pruskiego. Do dotarciu do pomieszczenia z dużą ilością malutkich okienek (przez które widać głównie korony drzew) pojawia się przed nami postrach bardziej lękliwych osób – drabinka. To po niej dostajemy się na główny taras widokowy umiejscowiony na wysokości około 20 m. Jeśli lubicie uderzenia adrenaliny możecie wspiąć się dodatkowo po kolejnej drabince na wyższą platformę, którą na własne potrzeby nazwałem “mostkiem kapitańskim”. Usytuowana ona jest już na poziomie dachu, więc nie polecam wspinać się tam osobom z lękiem wysokości.

Widoki z góry mogły być fenomenalne, gdyby nie to, że w dużej mierze są zasłaniane przez pobliskie drzewa. Nie jest jednak tragicznie – da się dostrzec m. in. Wrocław, zarysy Gór Wałbrzyskich czy Sowich.

Warto dodać, że wieża widokowa na Gromniku otwarta jest sezonowo (zazwyczaj od maja do końca września) w soboty i niedzielę (w 2023 roku w godzinach 13-19). Dlatego najlepiej zawitać tu w okresie letnim.

Na koniec wspomnę tylko jeszcze o jednej ważnej informacji – główna droga, którą dojedziemy do parkingu pod Gromnikiem przypomina szwajcarski ser (i to na odcinku kilku kilometrów).

Polecana trasa:

🗼Dane techniczne:

wysokość: około 25 metrów (taras widokowy na wysokości około 20 m)

budulec: żelbet, drewno

data otwarcia: 2012

widoki: Góry Sowie, Góry Bystryckie, Góry Wałbrzyskie, Masyw Śnieżnika, Oława, Wrocław, Sky Tower

infrastruktura: ławeczki, miejsce na ognisko

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 3/5 (niestety widoczność jest mocno ograniczona przez okoliczne drzewa)

ogólne wrażenia:4/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje: Wieża widokowa na Gromniku z konieczności została wybudowana w miejscu, gdzie przed wojną znajdowało się szambo. W związku z tym jej wysokość w preferowanym przez gminę kształcie nie mogła być większa. Teoretycznie dałoby się postawić na Gromniku wyższą budowlę, musiałaby ona jednak mieć formę świdra – podobną np. do wieży widokowej na Šibeníku.

Gromnik: pieczątka (stan na 03.06.2023) ❌ Korona Gór Polski ❌

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.