Trasa “Relaks w Mściwojowie”

Umówmy się, nie wszyscy muszą lubić wielogodzinne górskie wyprawy. W związku z tym faktem, przygotowałem dla Was propozycję będącą odwrotnością wypadów w które trzeba włożyć dużo wysiłku fizycznego – króciutką trasę na wieżę widokową położoną nad urokliwym zalewem, której znakiem rozpoznawczym są prawdopodobnie najbardziej strome schody wśród wszystkich dolnośląskich konstrukcji widokowych.

Zapraszam na relaks w Mściwojowie! 🙂

Poziom trasy: bułka z masłem

Ta niewielka miejscowość, której nazwa z pewnością sprawia sporo problemu obcokrajowcom położona jest w pobliżu słynącego m. in. z Kościoła Pokoju miasta Jawor. Największą atrakcję Mściwojowa od końcówki XX w. wydaje się stanowić zbiornik wodny. Powstał on w wyniku przedzielenia koryta rzeki Wierzbiak zaporą ziemną o wysokości około 7,6 m i długości 300 m.

Od 2015 roku dodatkowym atutem okolicy jest również mierząca 25 metrów wieża widokowa.

Aby do niej dotrzeć należy zostawić auto na dedykowanym turystom przestrzennym parkingu (choć z nieutwardzoną nawierzchnią) i udać się na krótki spacer.

Najpierw musimy podążyć w stronę zbiornika wodnego, a po dotarciu nad jego brzeg odbić w prawo.

Zresztą, droga jest na tyle prosta i krótka (około 800 metrów), że nie sposób tu zabłądzić.

Komfortowo wybrukowana ścieżka doprowadzi Was pod same schody wieży.

Po drodze warto docenić tutejszą infrastrukturę. Mam tu na myśli zarówno tablice informujące o historii i teraźniejszości mściwojowskiego zbiornika, jak i osadzone na wolnym powietrzu kamienne leżaki czy wiaty turystyczne.

Warto też dodać, że bez trudu znajdziemy tu miejsca przeznaczone do rozpalenia ogniska czy grilla.

Zawiedzeni nie powinni być również wędkarze, a w sezonie także miłośnicy pływania kajakiem.

To wszystko sprawia, że wizyta w Mściwojowie jest interesującym pomysłem, gdy rozważacie weekendowy wypad za miasto.

Jeśli chodzi o samą wieżę widokową, charakteryzuje się ona niebywale stromymi schodami, które przywodzą na myśl drabinę. Mówiąc szczerze, miałbym spore obawy odnośnie wchodzenia po nich z dziećmi. Szkoda, że projektanci budowli postanowili aż tak utrudnić wejście na górę miłośnikom pięknych krajobrazów.

A tych akurat w kontekście Mściwojowa nie brak. Z jednej strony urocza zabudowa miejscowości i robiący bardzo pozytywne wrażenie zbiornik, z drugiej zaś widok na Góry Kaczawskie, Góry Wałbrzyskie, a przy dobrej pogodzie także Karkonosze. 

Na koniec dodam tylko jeszcze, że korzystanie z wieży możliwe jest w określonych godzinach przez 7 miesięcy w roku (w kwietniu, maju i październiku 8:00 – 19:00; od początku czerwca do końca września 8:00 – 21:00 .

Według regulaminu, w miesiącach listopad-marzec wejście na teren obiektu jest zamknięte. Podobno jednak zdarza się, że bramka wejściowa otwierana jest w tych miesiącach w pogodne weekendy.

Więcej zdjęć i informacji o wieży widokowej w Mściwojowie znajdziecie w TYM WPISIE.

2 komentarze do “Trasa “Relaks w Mściwojowie”

    1. W tym wypadku może to rzeczywiście adekwatne określenie. Bez długiego chodzenia, świetne widoki, a na deser rzeczona kiełba. Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.