Trasa “Krótka i przyjemna wycieczka na wieżę w Gozdnie”

Odwiedzenie wieży widokowej w Gozdnie to idealna propozycja dla wszystkich, którym nie w głowie długie godziny wdrapywania się pod mniejsze czy większe wzniesienia, a którzy chcieliby nasycić oczy niezapomnianymi krajobrazami.

Najkrótsza trasa prowadząca na dorodną drewnianą konstrukcję mieszcząca się na wzniesieniu Zawodna (niekiedy nazywanym także Zawadna) prowadzi ze specjalnie przygotowanej dla turystów strefy, mieszczącej się niedaleko miejscowego przystanku PKS.

WSPÓŁRZĘDNE MIEJSCA STARTU WYCIECZKI W GOOGLE MAPS: 51.048406, 15.910181

Zagospodarowany turystycznie plac, który odnajdziemy w pobliżu lokalnych zabudowań mieszkaniowych składa się z miejsca do zostawienia samochodu (które szumnie można byłoby nazwać parkingiem), wiaty z ławeczkami, małym placem zabaw dla dzieci oraz tablic informacyjnych.

To właśnie w tym punkcie najlepiej rozpocząć wędrówkę do głównej atrakcji dzisiejszego wpisu.

Gdy zaparkujemy już auto, musimy przejść przez główną asfaltową drogę i wejść na prostopadłą do niej ścieżkę prowadzącą delikatnie pod górę w stronę lasu. Trzymanie się jej przez około kilometr pozwoli Wam stanąć u stóp wieży widokowej.

Trasę prowadząca na Zawodną pod względem orientacyjnym należy zatem uznać za bardzo prostą. Gdybyście jednak mieli jakiekolwiek wątpliwości podążajcie za wskazaniami tabliczek i napisów na drzewach. Pierwsze z takich pomocy znajdziecie już na starcie trasy.

Dodatkowo początkowo możecie posiłkować się żółtymi oznaczeniami, które należy porzucić jenak gdy dotrzecie na wysokość wejścia do lasu.

W zasadzie to jedyny moment, w którym da się zgubić. Dlatego po dotarciu do powyższej krzyżówki warto zwrócić uwagę, aby nie kontynuować marszu w kierunku który wskazuje strzałka z żółtym malunkiem.

Mówiąc najprościej jak się da, nie odbijamy zatem w prawo, lecz idziemy dalej prosto. Warto docenić, że dla ułatwienia ktoś naniósł na drzewo pomarańczową farbę wskazującą właściwą drogę.

Od teraz nasza wędrówka przebiegać będzie przez niezbyt gęsty las.

Z powodu prac związanych z jego wycinką, w dniu naszej wizyty (listopad 2022) droga miejscami była dość błotnista. Przy zachowaniu należytej uwagi, udało nam się jednak pokonać ją suchą stopą.

Trzeba oddać miejscowym władzom, że wybudowana w 2018 roku wieża widokowa na Zawodnej została umiejscowiona w doskonałym punkcie na mapie Dolnego Śląska.

Mimo iż wspomniana góra nie należy do najwyższych (445 m n.p.m.), dzięki pięknej drewnianej konstrukcji można podziwiać stąd wyśmienite widoki.

Przy dobrej pogodzie największe wrażenie z pewnością zrobią na Was monumentalne Karkonosze, post wulkaniczna Ostrzyca czy zaskakująca swoim kształtem Wilcza Góra.

Więcej informacji o wieży widokowej w Gozdnie oraz jej zdjęć odnajdziecie w TYM wpisie.

Na szczycie oprócz wieży znajdziecie ławeczki, stanowisko ogniskowe oraz miejsce do zostawiania roweru. A propos tego środka transportu, pod samą wieżę prowadzi ścieżka typu single track. Biegnie ona jednak z innej strony niż propozycja podejścia na Zawodną zawarta w tym wpisie. O tym, jak dokładnie poprowadzona jest trasa dowiecie się m. in. na TEJ stronie.

Jak zatem widzicie, wieża widokowa w Gozdnie to doskonały cel weekendowego wypadu, zarówno dla osób aktywnych, jak i pragnących spokojnie pospacerować. A jeśli będzie Wam mało, polecam dodać do podróżniczej rozpiski wizytę na Ostrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.