Trasa: “Zobaczyć smoka w Kotowicach”

Być może część z Was widząc powyższy tytuł dzisiejszej trasy pomyśli sobie, że niedawna ekspozycja na silne słońce zbyt mocno wpłynęła na moją głowę. Nic bardziej mylnego, choć rzeczywiście z upływem lat coraz ciężej znoszę upały.

Jeśli jednak mimo szaro-burych codziennych newsów, nadal macie trochę siły do użycia wyobraźni, wieża widokowa w Kotowicach (przy przymrużeniu oka) może stać się również dla Was wielkim, zielonym smokiem.

Ilekroć bowiem dane mi jest stanąć przy tej konstrukcji, właśnie takie baśniowe skojarzenia przychodzą mi do głowy. A skoro nawet mój umysł potrafi wpaść na taki pomysł, śmiem twierdzić, że wycieczka do Kotowic będzie świetną ideą rodzinnej wycieczki z dziećmi.

Ale po kolei.

Kotowice to niewielka miejscowość położona na południowy-wschód od Wrocławia (około 30 minut jazdy samochodem z centrum stolicy Dolnego Śląska). Być może wspomniana wieś do dziś nie wyróżniałaby się znacząco wśród wielu pobliskich “osad”, gdyby nie idea budowy oryginalnej wieży widokowej, otwartej dla turystów w 2012 roku.

Aby się do niej dostać, musimy dojechać na ulicę Odrzańską, na której znajdziemy sklep spożywczy o swojsko brzmiącej nazwie “U Mańka”. To właśnie w jego pobliżu możemy zaparkować auto.

Pobocze jest dość szerokie i długie, zatem jest gdzie stanąć.

Kiedy wyłączymy już silnik i wysiądziemy z samochodu, czeka nas około dwukilometrowy, przyjemny spacer do samej wieży (idziemy praktycznie cały czas prosto przed siebie). Droga jest płaska i w zasadzie niewidokowa.

Przebiega ona jednak przez obszar specjalnej ochrony ptaków, przez co podczas naszej wędrówki bez trudu powinniśmy usłyszeć odgłosy tej właśnie grupy zwierząt.

Trasę do wieży urozmaicą nam również tablica z informacjami na temat Kotowic oraz sąsiedztwo zbiornika wodnego o nazwie “Żółta woda”.

Być może sama wędrówka do wieży nie należy do najatrakcyjniejszych krajobrazowo. Jest to jednak świetny pomysł na niedzielny poobiedni spacer.

Nagrodą za przejście 2000 metrów jest możliwość spojrzenia na Wrocław i okolicę z góry.

Przy dobrej przejrzystości powietrza, z tarasu widokowego zielonej budowli bez trudu dostrzeżemy Sky Tower, Most Rędziński, Ślężę czy zabytkowy most kolejowy w Czernicy. Z góry pięknie prezentują się też pobliskie zakosy Odry.

Kilka tygodni temu na pewno poleciłbym Wam zajrzenia nad taflę wody i zerknięcie na tutejszą zachwycającą przyrodę. Niestety obecnie (sierpień 2022 roku) ta wspaniała rzeka to smutne cmentarzysko.

Mam jednak szczerą nadzieję, że czas uleczy rany i za kilkanaście miesięcy wodna chluba Dolnego Śląska odzyska swój nie tak dawny blask.

Podsumowując, jeśli mieszkacie we Wrocławiu lub macie w planach odwiedzić to miasto, warto przy okazji zajechać do Kotowic i poskromić zielonego smoka, który zaoferuje Wam za to niezapomniane widoki. 😉

Więcej zdjęć i informacji o wieży w Kotowicach znajdziecie klikając TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.