Sokolik – magiczne miejsce w Rudawach Janowickich

Jeśli miałbym stworzyć ranking swoich ulubionych miejsc na turystycznej mapie województwa dolnośląskiego, Sokolik z pewnością znalazłby się w pierwszej trójce takiego zestawienia.

Drugi co do wysokości szczyt w Górach Sokolich charakteryzuje się w zasadzie dwoma rzeczami. Pierwszą z nich są wijące się niczym wąż żelazne schody wprowadzające nas na wykonany ze stali taras widokowy. Kolejną zaś fenomenalne panoramy, jakie możemy podziwiać z góry.  Oprócz Karkonoszy ze Śnieżką, nasze oko przy sprzyjających warunkach pogodowych dojrzy również tereny Doliny Bobru, Góry Kaczawskie czy północne obszary Rudaw Janowickich.

Polecana trasa:

Przełęcz Karpnicka – Pod Trzema Koronami – Schronisko PTTK Szwajcarka – Pod Sokolikiem – Sokolik

Przydatne informacje:

W drodze na Sokolik możemy zawitać do słynnego schroniska “Szwajcarka”. Budynek powstały w pierwszej połowie XIX wieku został wzniesiony w stylu tyrolskim. Co ciekawe całość konstrukcji składa się wyłącznie z drewnianych elementów.

Parking na Przełęczy Karpnickiej nie należy do najtańszych. Za pozostawienie auta na cały dzień zapłacimy 15 zł.

Odwiedzając Sokolik warto również zahaczyć o najwyższy szczyt Gór Sokolich – Krzyżną Górę ( 654 m n.p.m.). Oba wzniesienia dzieli mniej niż 1,5 km drogi.

Sokolik znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego

Bohater niniejszego wpisu jest częstą destynacją miłośników fotografii. Właśnie w tym miejscu można bowiem uchwycić na zdjęciu słynne “lasery”, czyli charakterystyczne smugi świetlne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.