Wśród wszystkich dolnośląskich budowli widokowych, wieża na Górze Wszystkich Świętych to konstrukcja, która (obok jeleniogórskiego “Grzybka”) najbardziej przypomina latarnię morską. Chodź nigdy nie sprowadzała w swoją stronę statków, z wędrowcami i miłośnikami turystyki szło i nadal idzie jej znacznie lepiej. Postawiona jeszcze przed I wojną światową kamienna konstrukcja pozwala nacieszyć oko świetnymi krajobrazami. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych można dostrzec stąd nawet Śnieżkę.
Polecana trasa:
Dokładny opis powyższej trasy (z praktycznymi wskazówkami i dużą ilością zdjęć) znajdziecie w TYM WPISIE.
🗼Dane techniczne:
wysokość: około 15 m
budulec: kamień (czerwony piaskowiec)
data otwarcia: 1913
widoki: Góry Sowie, Góry Suche, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Kotlina Kłodzka, wieża widokowa na Górze Świętej Anny
infrastruktura: wiata, ławeczki, miejsce na ognisko
wstęp: darmowy
🏅Ocena:
oryginalność konstrukcji: 5/5
widoki: 4/5
ogólne wrażenia: 5/5
📢Ciekawostki i przydatne informacje:
Nad wejściem do wieży możemy podziwiać płaskorzeźbę przedstawiającą feldmarszałka Helmutha Karla Bernharda von Moltke. Rodzina wspomnianego pruskiego generała wsparła finansowo proces powstawania budowli, dzięki czemu to właśnie jego imię nadano wybudowanej wieży.
Obiekt wybudowany został z charakterystycznego czerwonego piaskowca, który do tej pory wydobywa się w okolicy.
W przeszłości przy wieży funkcjonowało schronisko turystyczne o nazwie Lucasbaude.
Obecny wygląd budowli to skutek gruntownego remontu, który ta przeszła w 2011 roku.
W bezpośrednim sąsiedztwie wieży znajdziemy sporo miejsca, aby odpocząć. Przygotowane paleniska i ławeczki zachęcają z kolei do rozpalenia ogniska i upieczenia kiełbasek.
Niemal na sam szczyt można podjechać wąską, ale asfaltową drogą. Z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej (gdzie kończy się asfalt) do wieży widokowej jest zaledwie kilkaset metrów.
Góra Wszystkich Świętych: pieczątka ✅ Korona Gór Polski ❌
Jeden komentarz do “Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych”