Wieża Widokowa na Borówkowej (czes. Borůvková hora)

Marzyliście za dziecięcych czasów, aby odwiedzić kiedyś domek muminków? Wizyta na wieży widokowej na Borówkowej może być przynajmniej częściowym spełnieniem tego marzenia. Nie da się bowiem odmówić jej podobieństwa do domostwa Taty Muminka i jego rodziny.

Wydaje mi się jednak, że o krajobrazach jakie można podziwiać z pięknej konstrukcji stojącej na Borówkowej familia mieszkająca w Dolinie Muminków mogła jedynie pomarzyć. Warto zobaczyć je na własne oczy, zwłaszcza że trasa prowadząca na szczyt z Przełęczy Lądeckiej jest bardzo przyjemna.

Polecana trasa:

🗼Dane techniczne:

wysokość: 25,4 m

budulec: drewno, kamień

data otwarcia: 2006

widoki: Ziemia Kłodzka, Masyw Jesenika, Pogórze Sudeckie, tereny Opolszczyzny z dobrze widocznymi jeziorami, Paczków, Kamieniec Ząbkowicki

infrastruktura: stoły z ławeczkami, miejsce na ognisko, kosz na śmieci, sklepik, toalety

wstęp: darmowy

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Taras widokowy wieży znajduje się na wysokości 24 metrów.

21 sierpnia 1987 r. Borówkowa była miejscem konspiracyjnego spotkania polskich i czechosłowackich działaczy niepodległościowych. Wśród osób, które pojawiły się wtedy na szczycie byli m. in. Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz przyszły prezydent Czech Václav Havel.

Przez wierzchołek góry przebiega granica polsko-czeska. Co ciekawe wytyczono ją jeszcze w XVIII wieku, gdy Prusy zajęły austriacki Śląsk.

W sezonie na szczycie działa mały bar prowadzony przez Czechów.

Borówkowa: pieczątka ✅ (dostępna we wspomnianym punkcie gastronomicznym – poza sezonem możemy zatem nie przybić stempla)

5 komentarzy do “Wieża Widokowa na Borówkowej (czes. Borůvková hora)

    1. Trasa na wieżę nie jest aż tak wymagająca, jest to duży plus dla dzieci i osób o określonej sprawności. Szlak prowadzący na górę jest przy tym malowniczy i dobrze oznaczony. Sam szczyt jest zachwycający. Wieża piękna! I sporo miejsca dla turystów i zadbany teren. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *