Wieża ratuszowa w Strzelinie

Wieża ratusza w Strzelinie to jeden z przykładów wobec których śmiało można użyć określenia „jak Feniks z popiołów”.

W 1945 roku, gdy Armia Czerwona zmierzała w stronę miasta, burmistrz nakazał bowiem jej wysadzenie. Nie pomogło to jednak w zapobiegnięciu ciężkim walkom, jakie miały później miejsce w centrum miejscowości. Po ich ustaniu z ratusza zostało niewiele – jedynie fragmenty murów oraz piwnice. Przez kolejne dziesięciolecia ruiny były zostawione same sobie, a prace rekonstrukcyjne zapoczątkowano dopiero w XXI w. W latach 2010-2011 odtworzono wieżę z hełmem, która samotnie stała na głównym placu miasta niemal 10 lat. W 2020 roku rozpoczęto wznoszenie okalającego wieżę budynku ratusza. Pandemia Covid-19 oraz późniejszy wybuch wojny w Ukrainie spowodowały komplikacje, które poskutkowały opóźnieniem prac. Ostatecznie nowa, robiąca wrażenie wersja ratusza została oficjalnie zaprezentowana 23 września 2023 – podczas obchodów Święta Patrona Miasta – Michała Archanioła.

Obecnie wieżę widokową ratusza w Strzelinie można zwiedzać co jakiś czas, w ramach organizowanych przez Centrum Informacji Turystycznej oprowadzań z przewodnikiem. Zostawcie polubienie na podlinkowanym profilu na Facebooku, aby nie przegapić kolejnej okazji wejścia na wieżę.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 72m (taras widokowy umiejscowiony jest ponad 40m nad ziemią)

budulec: kamień, drewno

data otwarcia: 23 września 2023

widoki: Góry Sowie, Masyw Ślęży, Równina Wrocławska, wrocławski Sky Tower, Wzgórza Strzelińskie, zabudowania okolic rynku, zarysy Gór Bardzkich, Gór Wałbrzyskich, a nawet Karkonoszy

wstęp: darmowy – możliwy jedynie podczas specjalnych oprowadzań z przewodnikiem

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 4/5

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Przy ratuszu odnajdziemy pomnik strzelca (zwanego również łucznikiem). Jest to odtworzona w 2000 roku wersja pierwotnej figury, która zaginęła podczas II wojny światowej.

Pokonując drogę na taras widokowy wieży mamy okazję zapoznać się z kilkoma ekspozycjami dotyczącymi m. in. historii miasta i ciekawostek geologicznych. Na górze czekają za to na nas bardzo malownicze krajobrazy, w skład których wchodzą m. in. Góry Sowie, Masyw Ślęży, Wzgórza Strzelińskie czy zabudowania okolic rynku.

W samym rynku odnajdziemy sporo darmowych miejsc parkingowych. Do Strzelina bez problemu dojedziemy również pociągiem (bezpośrednio m. in. z Wrocławia czy Kłodzka).

Warte uwagi miejsca w pobliżu: Rotunda Św. Gotarda w Strzelinie, wieża widokowa na Gromniku, wieża widokowa na Kawiej Górze, Klasztor Księgi Henrykowskiej w Henrykowie

Wieża ratuszowa w Strzelinie: pieczątka ✅

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *