Pod hasłem Wieża Wrocław kryje się nowa odsłona wieży kolejowej na ul. Elbląskiej, niedaleko stacji Wrocław-Kuźniki.
Powstała w 1952 roku konstrukcja była jednym z elementów pozwalających na zaopatrywanie w wodę trakcyjną i technologiczną innej stacji – Wrocław-Gądów.
W 2015 roku budowlę wpisano do rejestru zabytków, a rok później w ramach przetargu kupiła ją obecna właścicielka – Pani Eliza.
8 lat prac związanych z przebudową i remontem wieży znalazło swój szczęśliwy finał pod koniec 2024 roku. To właśnie wtedy z przytupem objawiła się nowa twarz zabytkowego miejsca.





Wieża Wrocław spełnia obecnie kilka funkcji. To zarówno przestrzeń kulturalna i warsztatowa, jak i biuro projektowe, ale również wyjątkowe miejsce noclegowe, kawiarnia (obecnie w piątki, soboty i niedziele), a od czasu do czasu także punkt widokowy.





Wejście na znajdujący się na wysokości około 27,5 m taras wieży możliwe jest bowiem jedynie w ramach regularnie organizowanych, płatnych oprowadzań specjalnych (z pokazem slajdów, opowieścią właścicielki i kawą w pakiecie).
Podczas nich zwiedzający budowlę mogą spojrzeć na interesującą panoramę stolicy Dolnego Śląska. Wśród najbardziej charakterystycznych punktów widocznych na horyzoncie wymienić należy Sky Tower, kościół na ulicy Nowodworskiej, Most Rędziński, Kościół Garnizonowy p.w. św. Elżbiety czy wieże Katedry św. Jana Chrzciciela.
Między blokami na Nowym Dworze majaczą także zarysy moich ukochanych dolnośląskich gór, jednak tym razem to nie one grają tu główne skrzypce.


Jeśli wcześniej nie wiedzieliście o istnieniu opisywanego w niniejszym wpisie miejsca, warto docenić jego odratowanie przed zapomnieniem i zaplanować swoją wizytę. Okazji nie brakuje. 🙂
Szczegóły dotyczące najbliższych wydarzeń w Wieży Wrocław znajdziecie zawsze na jej oficjalnym profilu na Facebooku.