Roque Nublo (drugi najwyższy szczyt Gran Canarii)

Wycieczka na Roque Nublo (1813 m n.p.m.) to jeden z popularniejszych pomysłów dotyczących górskich hikingów na Gran Canarii. Drugi pod względem wysokości szczyt wyspy (co ciekawe na najwyższe wzniesienie Gran Canarii – Pico de Las Nieves (1 949 m n.p.m.) można wjechać samochodem) przyciąga turystów wielkim kamiennym monolitem, który jest świadectwem wulkanicznej przeszłości tutejszych terenów.

Nie bez znaczenia w tym wypadku są również wyśmienite widoki, które możemy podziwiać zdobywając Roque Nublo. Co ciekawe nie obejmują one jedynie krajobrazów Gran Canarii, ale również znajdujący się na Teneryfie wulkan Teide, będący najwyższym wzniesieniem całej Hiszpanii (3 715 m n.p.m.).

Najszybsza trasa na Roque Nublo prowadzi ze średnich rozmiarów parkingów umiejscowionego bezpośrednio przy drodze GC-600.

Z racji tego, że chętnych do wejścia na górę jest naprawdę sporo, warto przyjechać tu dość wcześnie.

Podobno turyści, którzy przegapią odpowiednią porę dnia na start wycieczki zostawiają auta na poboczu głównej drogi – takie zachowanie może jednak skutkować mandatem. Zatem kto rano wstaje, ten ze spokojem ducha może wyruszyć na szlak.

Według informacji jakie znalazłem w Internecie, nie dojedziecie tutaj komunikacją publiczną, jednak biura podróży w swojej ofercie chlubią się możliwością wejścia na Roque Nublo, i to w opcji z przewodnikiem.

Trasa na szczyt na pewno nie należy do najbardziej wymagających. Około 1,5 km (w jedną stronę) pokonujemy po dość dobrze wydeptanej ścieżce, na którą warto zabrać jednak buty trekkingowe. Na pewno nie będą Wam one przeszkadzały przy nierównościach terenu czy nieco bardziej kamienistych fragmentach szlaku.

W pewnym momencie wędrówki wyrasta przed nami skała o nazwie El Fraile (pol. Mnich).
Przy szlaku odnajdziemy sporo sosen.

Jeśli chodzi o kondycyjny wysiłek w drodze na szczyt, ten jest umiarkowany. Oczywiście pniemy się delikatnie w górę, lecz wysokość jest nabierana przez nas stopniowo.

Pod względem orientacji w terenie również nie powinno być tu ciężko. Pewne problemy możecie mieć w zasadzie w jednym miejscu.

Takie oto skrzyżowanie dróg, choć z pozoru świetnie oznaczone, jest w stanie powodować rozterki wędrowca. Wszystko przez to, że strzałka wskazująca dalszą drogę na Roque Nublo nie kieruje dokładnie na ścieżkę prowadzącą w stronę szczytu.

Powyżej zaznaczyłem Wam, jaką drogę obrać.

Słowami określiłbym to najłatwiej stwierdzając, że kontynuujemy wędrówkę wydeptaną ścieżką prowadzącą wśród skał w górę. 🙂

Jeśli wybierzecie właściwy wariant, po dosłownie chwili znajdziecie się na rozległym płaskim terenie, który pozwoli Wam na doskonałą obserwację punktu kulminacyjnego naszej wycieczki.

Zresztą, im bliżej niemal 80-metrowej skały się znajdujemy, tym lepsze krajobrazy możemy chłonąć (choć te od startu wycieczki nie zawodzą).

widok w stronę Teneryfy i wulkanu Teide

Jak widzicie wielkość głównej skały naprawdę robi wrażenie!

Obok Roque Nublo odnajdziemy inny monolit o nazwie La Rana (pol. Żaba).

Choć, jak to zwykle bywa, wszystko jest kwestią perspektywy.

Kilka zdjęć z drona najdosadniej pokazuje cały majestat Roque Nublo i okolicy!

Na koniec jeszcze kilka rad i informacji, które warto wziąć sobie do serca przed wyruszeniem na hiking na Roque Nublo:

– choć trasa nie jest za długa, spora jej część prowadzi w pełnym słońcu, dlatego polecam zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem z filtrem oraz zapas wody.

– przy starcie szlaku odnajdziemy małe stoisko z owocami, przekąskami i pamiątkami (stan na wrzesień 2023).

– przypominam jeszcze raz o odpowiednim obuwiu – sandały i japonki nie są tu dobrym pomysłem.

Jeśli będziecie mieli tę przyjemność i znajdziecie się kiedyś na urlopie na Gran Canarii polecam odwiedzenie miejsc, które zobaczyć możecie w naszym filmiku z wyspy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.