Wieża “Odyniec”

Jeśli macie w planach wycieczkę w okolice Milicza i zobaczenie tamtejszych słynnych stawów, mam do zaproponowania Wam interesujące miejsce, o którego istnieniu prawdopodobnie nie wie nawet większość mieszkańców Dolnego Śląska. Chodzi o wieżę widokową o urokliwej nazwie “Odyniec”. W przeszłości pełniła ona funkcję zamku myśliwskiego. Obecnie zaś budowla jest ciekawym przerywnikiem podczas wędrówki przez cichy i spokojny rezerwat przyrody Wzgórze Joanny.

Sumiennie uprzedzam Was jednak, że aby (jakkolwiek to zabrzmi 🙂 ) wdrapać się na “Odyńca” potrzebne jest sporo zachodu. Klucze do budynku dostępne są bowiem w oddalonym o około 5 minut jazdy samochodem Nadleśnictwie Milicz. Nie wiem też na jakiej zasadzie udostępnia się je turystom – podczas weekendowej wizyty nadleśnictwo było bowiem zamknięte.

W ostateczności można zawsze obejrzeć wieżę z zewnątrz. Choć myślę, że spora część turystów byłaby skłonna zapłacić za bilet wstępu na górę, gdyby znalazł się ktoś, kto stałby się gospodarzem tego miejsca.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 25 m

budulec: kamień

data budowy: 1850

widoki: Wzgórza Trzebnickie, Kotlina Żmigrodzka, Gęślica

infrastruktura: ławeczki

wstęp: ograniczony

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

ogólne wrażenia: 4/5

📢Ciekawostka: Do lat 70-tych wieża była wykorzystywana w celach przeciwpożarowych (funkcja obserwacyjna).

Będąc w rejonie milickim koniecznie zajrzyjcie również na wieżę przy Stawie Grabownica, której zdjęcia możecie obejrzeć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.