Wieża widokowa w Dobromierzu (Wieżyca)

Jeśli o historii którejś dolnośląskiej wieży widokowej powinien powstać film dokumentalny, moim zdaniem wieżyca w Dobromierzu byłaby idealną kandydatką. I to wcale nie z architektonicznych czy krajobrazowych powodów, ale z przyczyny mnogości pracy i serca włożonych przez jednego człowieka, aby wspomniane miejsce mogło lśnić niczym perła na mapie Dolnego Śląska. Pan Edward Hałdaś troskliwie zaopiekował się budowlą mieszczącą się w Dobromierzu w 1991 roku i dzięki jej systematycznej modernizacji udostępnił miłośnikom naszego województwa obiekt, dla którego naprawdę warto zawitać na Przedgórze Sudeckie.

Za wstęp na wieżycę Pan Edward pobiera symboliczną opłatę (2 zł), a w bonusie dostajemy jeszcze widokówkę powiązaną z samym obiektem i jego najbliższą okolicą. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Dobromierz, możecie liczyć na to , że gospodarz wieży na Wieżycy z miłą chęcią podzieli się z Wami historią tego niezwykłego miejsca.

🗼Dane techniczne:

wysokość: przyznaję, że zapomniałem spytać o to właściciela obiektu (na moje oko około 12m)

budulec: granit, cegła

data otwarcia: budowa wieży ukończona w 1852 roku; w 1991 wykupiona i wyremontowana przez pana Edwarda Hałdasia

widoki: z wieży przy dobrej widoczności dostrzeżemy m. in. szczyty – Śnieżkę, Ślężę, Borową oraz miasta – Legnicę, Wrocław, Lubin, Strzegom

infrastruktura: u właściciela można zakupić np. magnes oraz znaczek turystyczny

wstęp: płatny

🏅Ocena:
oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 3/5 (niestety okoliczne
drzewa nieco utrudniają cieszenie się całkowicie klarownymi widokami)

ogólne wrażenia: 5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

O budowie wieży na Wieżycy zadecydowano 4 czerwca 1845 roku, czyli dokładnie w setną rocznicę bitwy pod Dobromierzem, w której Fryderyk II Wielki, król pruski dał srogą nauczkę wojskom austriacko-saksońskim. Powstała budowla miała być jednocześnie pomnikiem tamtych wydarzeń.

W latach 1877-1879 nastąpiła przebudowa wieży. Właśnie w tym okresie ukształtował się specyficzny wygląd obiektu, który możemy podziwiać do dziś (budowla w neogotyckim stylu, na planie ośmiokąta foremnego).

W przeszłości Wieżyca była jedną z tzw. szubienicznych gór, na których wykonywano wyroki śmierci.

Wieżyca (Dobromierz): pieczątka ✅ Korona Gór Polski ❌

23 komentarze do “Wieża widokowa w Dobromierzu (Wieżyca)

 1. Wieża nie najwyższa, nie najbardziej okazała i nie ma z niej najlepszych widoków ale… Widać Serce włożone przez właściciela w jej odbudowę i opiekę nad nią. Wiele ciekawych historii pan Edward opowiada. Miło się go słucha.

 2. Pieczątka z wieżą jest na 100%. Są także widokówki i magnesy z widokami współczesnymi i historycznymi.
  Od lata 2022 pry wieży działa “Forest Bar” i odbywają się koncerty muzyczne.

   1. Wspaniale miejsce z duszą i klimatem! Bardzo przyjemnie można tam spędzić czas. Pan Edward oddał całe serce temu miejscu:) Odkąd działa Forest Bar jest super możliwość na zjedzenie czegoś pysznego, dla dzieci lody, frytki I inne przekąski. Można napis się czegoś na ciepło i zimo:) Polecam bardzo:)

   1. Nigdy tak na to nie patrzyłem, ale rzeczywiście to miejsce to ostoja tuż przy ruchliwym świecie. Dziękuję za komentarz – pozdrawiam! 🙂

 3. Urodziłam i wychowałam się blisko wieży. Dzięki Panu Edwardwi wieża jest w tak dobrym stanie. Głosuję właśnie na tę wieże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.