Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie to bez dwóch zdań jedna z najpopularniejszych tego typu atrakcji na Dolnym Śląsku. Umiejscowiona na najwyższym szczycie Gór Sowich konstrukcja została wzniesiona w latach 1905-1906, co czyni ją prawdziwą babunią wśród dolnośląskich budowli widokowych.

Niestety obecnie wieża na Wielkiej Sowie przechodzi generalny remont, który potrwa przynajmniej do maja 2023 roku. Po renowacji budowla ponownie ma prezentować swoje wdzięki w oryginalnym szarym kolorze.

Polecana trasa:

Dokładny opis powyższej trasy (wraz ze zdjęciami i wskazówkami) odnajdziecie w TYM WPISIE.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 25 metrów

budulec: betonowe bloki

data otwarcia: 1906 r.

widoki: niemal całe Sudety, od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika; przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Wrocław

infrastruktura: sklepik, zadaszone paleniska, grill, rzeźba muflona, rzeźba z motywem sowy, kapliczka, niekiedy gorące posiłki

wstęp: płatny

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5
widoki: 5/5
ogólne wrażenia:5/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Każdego roku w drugi weekend sierpnia odbywa się Bieg na Wielką Sowę.
Impreza kilkukrotnie została uznana za najlepszy bieg w stylu alpejskim w Polsce. Biegacze mają do pokonania nieco ponad dziewięciokilometrową trasę, która pnie się z Ludwikowic Kłodzkich na najwyższy szczyt Gór Sowich.

Na szczycie Wielkiej Sowy odnajdziemy m. in. drewnianą rzeźbę muflona. Zwierzę to, nazywane również dziką owcą, jest ozdobą okolicznych lasów. Pierwotnie występowało ono jedynie na Korsyce i Sardynii, jednak dzięki introdukcji muflony pojawiły się m. in. na terenie Gór Sowich.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest jedną z tzw. wież Bismarcka – budowli wznoszonych na cześć dawnego kanclerza Rzeszy Ottona von Bismarcka.

Wielka Sowa: Pieczątka ✅ Korona Gór Polski ✅

4 komentarze do “Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.