Rudnik to mierzące 853 m n.p.m. wzniesienie, które odnajdziemy w paśmie Rudaw Janowickich. Jednak ze względu na dość spore oddalenie od najpopularniejszych atrakcji tych gór, dla wielu to nadal miejsce nieodkryte. Tymczasem szczyt i jego okolice to miejsce kluczowe dla historii pobliskich Kowar. Już w XII w. na Rudniku odnaleziono bowiem złoża rudy żelaza, co przyczyniło się do licznego osiedlania się ludzi w dolinie potoku Jedlica. Oprócz żelaza, w późniejszych latach na zboczach góry wydobywano srebro, ołów oraz miedź. I to właśnie od rud wydobywanych tu metali swoją nazwę wziął Rudnik.
Obecnie wzniesienie ma charakter turystyczny. Na szczycie odnajdziemy stół z ławeczkami i tablicę w czterech językach, informującą o jego historii. Z góry widać m. in. same Kowary i pobliskie im szczyty (np. Brzeźnik), Sokoliki, Zamek Księcia Henryka, Kotlinę Jeleniogórską czy Góry Kaczawskie.
Jeśli będziecie mieli trochę szczęścia, ze szczytu będziecie mogli podziwiać również paralotniarzy. Rudnik spełnia bowiem także funkcję startowiska dla miłośników wspomnianego sportu.