Recenzja: Natalia i Maciej Bireccy “Korona Gór Polski dla każdego”

“Korona Gór Polski dla każdego” to niezwykle interesująca pozycja wydawnicza, która chwilę temu miała swoją premierę.

Napisany przez Natalię i Maćka Bireckich przewodnik, których możecie kojarzyć jako MaNa w podróży, to książka nie tylko, jak mówi tytuł, o projekcie Korony Gór Polski, ale również (a może przede wszystkim) o miłości do górskich wędrówek, dzięki której można odkryć południe Polski na nowo, przeżywając przy tym wspaniałe chwile na łonie przyrody. Miałem okazję przyjrzeć się tej pozycji z bliska i oto kilka słów ode mnie, odnośnie bardzo solidnie opracowanej treści książki.

Po kilkunastostronicowym wstępie, który wprowadza nas w świat górskich wędrówek, przystępnie wyjaśniając i dokładnie opisując przy tym zasady projektu Korona Gór Polski, przechodzimy do czytelniczego “zdobywania” każdego z 28 szczytów.

Wszystkie 28 rozdziałów głównych zostało opartych o ten sam schemat budowy, pozwalający na kompleksowe przygotowanie się do wyprawy.

Otwierając przewodnik na stronach poświęconych danemu szczytowi odnajdziemy tam:

– proponowaną przez autorów trasę wraz z oceną stopnia trudności szlaku

-profil wędrówki + orientacyjny czas jej przejścia

-kody QR: m. in. z danymi lokalizacyjnymi parkingów

-ciekawostki i legendy dotyczące regionu, w którym aktualnie się znajdujemy

-opis wyprawy autorów

-akapit poświęcony zdobyciu konkretnego szczytu z dzieckiem

Mimo dużego nagromadzenia informacji na stosunkowo małej powierzchni, całość wypada bardzo czytelnie. Dodatkowo merytoryczną treść dopełniają atrakcyjne wizualnie zdjęcia, zarówno z archiwum prywatnego autorów, jak i pochodzące ze zbiorów profesjonalnych fotografów.

Przewodnik dopełnia krótki segment pokazujący czytelnikowi, że osiągnięcie Korony Gór Polski może być dopiero początkiem pięknego hobby, które dla zwiększenia własnej motywacji można oprzeć o inne turystyczne odznaki – a tych w Polsce jest naprawdę multum do zdobycia.

Warto również wspomnieć, że do książki dołączona jest osobna dwustronnie laminowana, składana mapa z zaznaczonymi wszystkimi 28 trasami.

Jak widzicie, “Korona Gór Polski dla każdego” to prawdziwa skarbnica wiedzy, która najbardziej przyda się osobom planującym rozpoczęcie zdobywania najwyższych szczytów pasm górskich naszego kraju. Mogę z czystym sumieniem polecić Wam ją jako skondensowaną merytoryczną pomoc i źródło inspiracji do wypadów w polskie góry.

Myślę, że są duże szanse, że stanie się ona dla Was i Waszych rodzin katalizatorem wspaniałych przygód! 🎒

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *