Góra Krzyżowa

Góra Krzyżowa to najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich. I mimo, że jej 354 m n.p.m. wyglądają dość niepozornie, to panorama rozpościerająca się ze wzniesienia mogłaby wprawić w niemałe kompleksy niejedną dużo wyższą górę. Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd m. in. Strzegom, zarysy Wrocławia, Masyw Ślęży, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kaczawskie, a nawet Karkonosze.

Na uwagę zasługuje już sama droga prowadząca na Górę Krzyżową. Aby dostać się na wzniesienie trzeba pokonać imponujący szereg granitowych schodów. Jest ich tu aż sto. Liczba ta nie jest przypadkowa. Schody powstały bowiem w 1845 roku, a więc dokładnie w setną rocznicę wielkiej bitwy pod Strzegomiem.

Kiedy wdrapiecie się już na szczyt, na pewno Waszą uwagę zwróci sporych rozmiarów krzyż – z zamontowaną na nim w 2009 roku figurą Jezusa Chrystusa.

Dla ułatwienia identyfikacji poszczególnych elementów krajobrazu, postanowiono postawić na wzniesieniu solidną planszę z opisanymi panoramami.

Podczas mojej wizyty na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Strzegomskich dodatkowe wrażenie robiły krążące w okolicy jastrzębie. Dzięki temu miało się wrażenie, że jest się w naprawdę wysokich górach.

Muszę przyznać, że dawno żadne miejsce widokowe nie sprawiło mi aż tak miłej niespodzianki. Mam nadzieję, że ten wpis będzie choć małą cegiełką dołożoną do popularyzacji Góry Krzyżowej poza Strzegomiem. Moim zdaniem bowiem miejsce to zasługuje na zdecydowanie większy rozgłos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.