Wieża w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu

Udało się! W końcu pierwsi mieszkańcy Wałbrzycha i turyści mogli postawić swoje stopy na nowej wieży widokowej regionu – budowli mieszczącej się w Parku Sobieskiego, w pobliżu schroniska Harcówka w Wałbrzychu.

Jej budowa ruszyła na początku 2023 roku i od tamtej pory budziła niemałe emocje.

Wygląd wieży w styczniu 2024 roku.

Jedni byli pełni wiary i ciekawi końcowego efektu, inni narzekali na projekt i ograniczenia związane z wstępem na wieżę.

Ostatecznie jednak, nie w weekend majowy – jak pierwotnie planowano, ale 21 czerwca budowla z pięknym widokiem na Wałbrzych zaprosiła nas na swoje tarasy.

Jakie wywarła na mnie wrażenia?

Zaskakująco dobre. 🙂

Po pierwsze, sama konstrukcja jest naprawdę nietuzinkowa.

Być może z daleka nie prezentuje się urodziwie, jednak stalowe chodniki poprowadzone w przyziemiu, połączone z środkiem przywodzącym na myśl wieżę na Borówkowej i charakterystyczna rdzawa blacha, która wbrew obawom w ogóle nie zasłania widoków, tworzą niepowtarzalny klimat.

Widok na miasto jest naprawdę pierwszorzędny. Na pierwszym planie pojawia nam się Harcówka – jedyne w kraju schronisko górskie mieszczące się w sercu ośrodka miejskiego. Dalej wypatrzeć można charakterystyczne punkty odznaczające się na tle biało-ceglanych budynków, wśród nich oko przyciąga m. in. Kolegiata Pw. NMP Bolesnej i Św. Aniołów Stróżów. Całość uzupełniają wystające na trzecim planie góry, które jakby zapraszały do odwiedzin i przeżycia pięknej przygody po odwiedzinach wieży.

Na wschodzie uwagę przyciąga duet Chełmiec-Trójgarb. O walorach obu tych szczytów chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Północ z kolei przyciąga wzrok wieżą na Wzgórzu Gedymina i trochę słabiej widocznym Zamkiem Książ.

Wnikliwi obserwatorzy na pewno zwrócą również uwagę na królowę Gór Sowich – Wielką Sowę.

Tak prezentowały się krajobrazy, jakie można było podziwiać z wieży w dniu otwarcia.

Płatny wstęp – czy to dobry pomysł?

Oczywiście kwestia płatnego wstępu (i to w takiej wysokości) budzi moje niezadowolenie. Budowla powstała z publicznych pieniędzy, więc opłata za wejście (nawet dla mieszkańców Wałbrzycha), wydaje się próbą wyciskania ostatnich soków z obywatela. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby takie podejście do tematu korzystania z wieży okazało się strzałem w kolano włodarzy Wałbrzycha. Pamiętajmy, że dostępne na budowli na Wzgórzu Gedymina (w linii prostej niecałe 3 km od wieży w Parku Sobieskiego) krajobrazy wcale nie są gorsze. Mało tego, szczawieńska wieża ma kilka innych atutów – jak możliwość dostania się na taras widokowych przez osoby niepełnosprawne i rodziców z wózkami czy widok w stronę Masywu Ślęży i Wrocławia).

Czy zatem warto odwiedzić najnowszą wieżę Dolnego Śląska?

Ze względu na doznania architektoniczne i widoki – tak, ze względu na płatny wstęp – musicie sobie odpowiedzieć sami.

🗼Dane techniczne:

wysokość: 37,5 m (najwyższy taras widokowy znajduje się na wysokości 36 m)

budulec: stal

data otwarcia: 21.06.2024

widoki: zabudowania Wałbrzycha (w tym Zamek Książ, wieża Starej Kopalni), wieża na Wzgórzu Gedymina; Trójgarb, Chełmiec, Dzikowiec, Góry Suche, Wielka Sowa

infrastruktura: wieża mieści się w pobliżu schroniska Harcówka

wstęp: płatny ( 10 zł – bilet dla turystów, 1 zł – bilet dla mieszkańców Wałbrzycha posiadających kartę Kocham Wałbrzych)

🏅Ocena:

oryginalność konstrukcji: 5/5

widoki: 5/5

ogólne wrażenia: 4/5

📢Ciekawostki i przydatne informacje:

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego swoim kształtem nawiązuje do górniczych chłodni kominowych, co z kolei ma przypominać o kopalnianej przeszłości Wałbrzycha. Budowlę z zewnątrz okrywa siatka z blachy kortenowskiej – to właśnie ona nadaje konstrukcji charakterystyczny rudawy kolor.

Koszt budowy atrakcji widokowej w Parku Sobieskiego wyniósł nieco ponad 10,1 mln złotych.

By wejść na najwyższy taras widokowy budowli trzeba pokonać ponad 200 schodów.

Jednocześnie na wieży może przebywać 100 osób.

Atrakcja jest zamykana na noc.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie pomocny, odwiedź zrzutkę na rozwój mojego projektu. Za okazane wsparcie odwdzięczam się mapą “Nietuzinkowe atrakcje Dolnego Śląska i pogranicza polsko-czeskiego” :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *