“Kamyki”

“Kamyki” to potoczne określenie niezwykle urokliwego miejsca znajdującego się na obrzeżach miejscowości Głuszyca Górna. Dawny kamieniołom melafiru (zalany po zakończeniu eksploatacji wyrobiska) zachwyca obecnie miłośników nietuzinkowych widoków. Warto zawitać tutaj zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy to akwen lśni, prezentując niezwykłą zielonkawą barwę.

Wokół “Kamyków” wiją się nieoficjalne ścieżki, które przy zachowaniu zdrowego rozsądku pozwalają na bezpieczne zobaczenie opisywanego tu dziś miejsca z różnych perspektyw.

Najciekawszy widok roztacza się najprawdopodobniej z terenów przy północno-zachodnim krańcu akwenu, gdzie w wielu opracowaniach zaznaczono punkt widokowy (umiejscowiony jest on dokładnie po drugiej stronie zbiornika, patrząc z miejsca, do którego doprowadza nas asfaltowa droga).

Kółkiem zaznaczyłem punkt widokowy, strzałką zaś miejsce, w którym należy skręcić z głównej drogi.

Przed przyjazdem na “Kamyki” warto prześledzić mapę okolicy, gdyż może zdarzyć się, że GPS pokieruje Was w taki sposób, że w pewnym momencie zamiast utwardzonej drogi pojawi się przed Wami ścieżka, którą przebrną co najwyżej samochody terenowe. Prawidłowy wjazd rozpoczyna się po skręceniu z ulicy Kłodzkiej w ulicę Dworcową.

Warto wspomnieć jako ciekawostkę, że potencjał “Kamyków” dostrzegli m. in. ludzie mediów. To właśnie tu powstał np. teledysk do piosenki Viki Gabor, którą młoda piosenkarka wygrała później konkurs juniorskiej Eurowizji.

“Kamyki” mogą być również miejscem startu wspaniałej wycieczki na Ruprechticki Szpiczak, której proponowany przebieg dokładnie opisałem Wam TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *